Spotřebiče, které při vypnutí využívají energii | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Nevyhazujte peníze oknem. Vypnout tyhle spotřebiče nestačí, skrz zásuvku z vás stále vysávají peníze

Nevyhazujte peníze oknem. Vypnout tyhle spotřebiče nestačí, skrz zásuvku z vás stále vysávají peníze

Elektrická zařízení používají ke svému fungování elektrickou energii. To je jasné. Některá zařízení však využívají elektřinu i v případě, že jsou vypnutá.

spotreba energie
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ve skutečnosti zaplatíte zhruba 10 % celkové částky za elektřinu za spotřebiče, které jsou v zásuvce, ale nevyužíváte je. Je to spousta zbytečné elektřiny nejen pro vaši peněženku, ale také pro celou planetu. Proč tedy elektronická zařízení čerpají energii, pokud je nepoužíváme? Některá zařízení se aktualizují, jiná zkrátka jen přijímají energii, pokud jsou v zásuvce.

Zařízení s fantomovou energií

Set-top box je dnes součástí takřka každé domácnosti. Dokáže mimo jiné nahrávat pořady na pozadí. To se pochopitelně bez elektřiny neobejde. Kromě toho potřebuje napájení kvůli přijímání signálu z dálkového ovladače. Obdobně je na tom také modem, bez něhož byste doma neměli internet. Váš router nepřetržitě vysílá signál wi-fi, i když k němu není připojené žádné zařízení. K tomu pochopitelně potřebuje elektrickou energii.

budik noc hodiny displej cas
Zdroj fotografie: Pixabay

Také televize je stále pod proudem. Je neustále připravená na ovládání dálkovým ovladačem, novější případně také vaším hlasem. Stejně jako televize je stále připojený k elektrické energii i DVD přehrávač nebo Blu-Ray. Tato zařízení obvykle zobrazují čas. K udržení LED displejů v provozu je právě zapotřebí elektřiny. Navíc musí být zařízení připravené přijímat signál z dálkového ovladače. Často i počítač uvedeme jen do režimu spánku namísto toho, abychom ho kompletně vypnuli.

Další zařízení, která spotřebovávají elektřinu

Elektrickou energii spotřebovává také bezdrátový telefon. Základna musí nabíjet telefon a udržovat spojení mezi ní a telefonem. Podobně spotřebovává elektřinu také herní konzole. Je neustále zaneprázdněna, a to například aktualizacemi softwaru nebo tím, že jste hru úplně nevypnuli, abyste ji mohli rychle obnovit. Také tiskárna si bere potřebnou energii, a to zejména v případě, že ji ponecháváte v pohotovostním režimu tak, abyste ji nemuseli zapínat pokaždé, když chcete něco vytisknout.

kavovar kava latte mleko
Zdroj fotografie: Pixabay

Také mikrovlnná trouba vyžaduje neustálý přísun elektřiny. Zejména proto, aby byla v pohotovosti pokaždé, když ji budete potřebovat, a také proto, že zobrazuje hodiny. Elektřinu však spotřebovává i nabíječka na mobil, která však zrovna žádný přístroj nenabíjí. Ideální je vypojit ji vždy ze zásuvky. Stejně tak elektřinu spotřebovává elektrický budík, kávovar nebo zubní kartáček. V tomto případě jde však o přístroje, které by bez připojení ztrácely smysl. Pokud chcete ušetřit, odpojte vždy to, co nemusí být neustále v zásuvce.

Zdroj: Homestars