Rychlý způsob, jak zjistit, zda je tužková baterie nabitá: Stačí ji upustit na stůl

Tento geniální trik vám dokáže ušetřit spoustu problémů i starostí. Takto si v pohodlí svého domova jednoduše ověříte, zda je vaše tužková baterie nabitá a vhodná k použití.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Tužkové baterie patří mezi základní výbavu téměř každé domácnosti. Přestože je řada zařízení v dnešní době již vhodná k dobíjení, stále se bez nich zcela neobejdete. I některé druhy tužkových baterií však lze v současnosti dobíjet a pomocí nabíječky i zjistit jejich stav. Horší je to v případě jednorázových, protože nabíječka na ně nefunguje. Naštěstí existuje jednoduchý trik, jak jejich stav doma snadno ověřit.

Proč testovat stav baterií

Spousta lidí má někde v šuplíku uloženou zásobu baterií připravenou k okamžitému použití. Pokud otevíráte nové balení, nejspíš nebude o jejich perfektním stavu pochyb. V případě, že vám však v šuplíku už nějakou dobu dříve použité kusy ležely, vyplatí se nejdříve zkontrolovat, zda vám ještě vůbec poslouží. Dokonce i špatný způsob jejich skladování může mít negativní vliv na jejich životnost. I tu však lze prodloužit jednoduchým trikem.

Jak otestovat baterii

Existuje několik způsobů, které vám pomohou určit, jestli je možné a bezpečné baterii použít. Jedním z nich je měřič proudu a napětí. Toto zařízení vám pomocí dvou vodičů odhalí, kolik náboje v sobě baterie má. Nově rozbalený kus s 1,5 V by měl po změření vykazovat hodnoty přibližně 1,6 V. V případě 3V baterky by naměřené hodnoty měly být zase o něco vyšší. Jeho použití je velmi jednoduché a ihned znáte výsledek měření.

iZdroj fotografie: Pixabay

Některá zařízení mají v sobě zabudovaný ukazatel stavu baterie, který lze k otestování jakéhokoliv kusu stejné velikosti kdykoliv použít. Pomůže vám však také jednoduchý trik. Ten spočívá v tom, že dvě baterie uchopíte do ruky tak, aby minusovou stranou mířily dolů, a pustíte na tvrdý povrch stolu. Nabitá baterie by neměla poskočit, jednoduše se převrhne, zatímco vybitá se nejdříve odrazí. Způsobuje to změna chemického stavu, která proběhla během používání.

Nefunkční ovladač od TV se dá opravit kouskem alobalu

Na co si dát při používání baterií pozor

Abyste zařízení, do kterého baterie pravidelně vyměňujete, nepoškodili, musíte při jejich používání dodržovat určitá pravidla. Nikdy byste je neměli vystavovat příliš vysoké teplotě. Jakmile se až moc zahřejí, mohou se roztéct a nenávratně tak dané zařízení zničit. Nebezpečí hrozí také v případě, že přijdou do styku s vodou. V takovém případě je opatrně, ale co nejrychleji vyjměte a nechte důkladně vysušit.

Jak naložit s použitou baterií

Jakmile vám doslouží, je potřeba je vhodným způsobem zlikvidovat. V žádném případě byste je neměli vyhazovat do směsného odpadu, protože obsahují rtuť, nikl, olovo, kadmium a lithium. Jejich nesprávnou likvidací může docházet ke kontaminaci vody i půdy. Mnohem lepší je vyhodit je do kontejnerů přímo určených pro bezpečné nakládání s použitými elektrozařízeními. Uchráníte tím nejen životní prostředí, ale i své vlastní zdraví.

Jak poznat vybitou baterii od nabité

Jakým způsobem testujete životnost a stav baterie vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články