Pokud tohle vyhodíte do popelnice, nevyhnete se pokutě 20 000 Kč. Kdo se nepoučí, zaplatí až 360 000 Kč

Za vyhození elektroniky do popelnice můžete dostat pokutu až 20 000 Kč. Je přitom několik možností, jak se vysloužilého elektra zbavit.

i Zdroj fotografie: Tadeáš Bednarz / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Už jste někdy vyhodili do popelnice vysloužilou varnou konvici nebo monitor od počítače? Buďte rádi, že vás u toho nikdo neviděl. Jedná se totiž o přestupek, za který byste mohli vyfasovat tučnou pokutu.

Elektronika do popelnice nepatří

Už jako malé děti se učíme třídit odpad. Víme, kam patří plast, sklo i papír a většina z nás tuto metodu třídění odpadu svědomitě dodržuje. Nicméně pokud jde o elektroniku, která dosloužila, tam už to může být problém. Ne každý si totiž uvědomí, že elektronika do popelnice nepatří, a ve chvíli, kdy se rozbije třeba konvice, mixér nebo monitor, tyto věci automaticky vyhazujeme do koše.

Dopustili jste se přestupku? Hrozí vám pokuta!

Elektronika, která už nefunguje nebo kterou nechceme používat, nemá na sklonku svého „života“ skončit v popelnici se směsným odpadem. Pokud se tímto způsobem elektroniky zbavujete i vy, dopouštíte se podle deníku iDnes přestupku, za který můžete dostat pokutu až 20 000 Kč. Takové jednání není podle zmíněného serveru ohleduplné vůči životnímu prostředí i ostatním.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kam s vysloužilým elektrem?

Proč vyhazovat nefunkční či nepotřebné elektro do popelnice a riskovat, že za to dostanete pokutu, když je tolik možností, jak se těchto věcí zbavit. Web Samosebou radí tyto spotřebiče (monitory, počítače, tablety, kávovary, konvice a podobně) odvézt tam, kde jste je zakoupili. Prodejci elektrospotřebičů mají ze zákona povinnost zajistit odběr vysloužilých elektrospotřebičů a zajistit jejich ekologickou likvidaci.

Jsou i další možnosti likvidace

Neriskujte pokutu v řádech desetitisíců korun (těm, kdo se neponaučí, hrozí, že zaplatí až 360 000 Kč) a zacházejte s vysloužilou elektronikou správně. Podle webu Hnutí duha je možné odvézt spotřebiče do sběrného dvora. Existují i speciální sběrná místa, kam je možné elektroniku, pro kterou již nemáte využití, odevzdat.

Vyhodili jste někdy elektroniku do popelnice?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články