Čištění pánví pomocí jedlé sody: Stačí je na pár hodin ponořit a budou jako nové

Nemusíte nutně kupovat drahé čisticí přípravky plné chemikálií, abyste vyčistili zašlé nádobí. S černým povlakem na dně pánve vám pomůže trocha jedlé sody.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jedlá soda je univerzální a oblíbený prášek nejen při přípravě pokrmů, ale také při úklidu domácnosti nebo na zahradě. Velmi snadno a účinně s ní vyčistíte i opravdu odolnou špínu a vaše nádobí bude za pár hodin opět jako nové. Navíc vás tato metoda oproti speciálním přípravkům přijde jen na pár korun, a ještě tím ušetříte životní prostředí i své vlastní zdraví.

Proč se dno pánve znečistí

Pánev patří mezi základní výbavu každé kuchyně. Čím častěji ji používáte, tím větší je riziko jejího znečištění. Postupně se na jejím dně i bocích hromadí tuk, který se vlivem vysoké teploty k povrchu přichytí. Jeho silná vrstva pak může způsobovat časté připalování jídla. Abyste se tomuto problému vyhnuli, je potřeba pánev pravidelně čistit a udržovat v co nejlepším stavu. Takto vám bude v kuchyni sloužit i několik dlouhých let.

Jak na čištění pánve jedlou sodou

Existuje mnoho metod, jak důkladně vyčistit pánve, stejně jako lze koupit velké množství speciálních přípravků, které však často stojí spoustu peněz a jsou škodlivé pro životní prostředí. Snadno je přitom nahradíte univerzálním práškem, který máte v kuchyni a jeho pořízení vás vyjde jen na pár korun. Důležitou roli při výběru vhodného mycího postupu hraje typ materiálu, ze kterého je pánev vyrobena. Pokud si nejste jistí, vyzkoušejte jej vždy jen na malém, stěží viditelném kousku, abyste měli jistotu, že nádobí nijak nepoškodíte.

Mastná pánev potřebuje čištění iZdroj fotografie: Depositphotos

Využití jedlé sody vám zaručuje bezpečné čištění všech druhů povrchů a materiálů. Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, připravte si z ní mycí směs. K tomu budete potřebovat 6 čajových lžiček jedlé sody a čtvrt hrnku peroxidu vodíku. Obě složky důkladně promíchejte, aby se všechny složky spojily, a poté naneste na znečištěné dno pánve. Nechte 10 minut působit a nakonec omyjte navlhčenou houbou nebo hadříkem a vysušte.

Vyzkoušejte kyselinu citronovou

Jedlou sodu lze nahradit rovněž kyselinou citronovou, s níž dosáhnete obdobných výsledků. Pro přípravu čisticí směsi rozpusťte jednu čajovou lžičku ve vroucí vodě a ponořte do ní špinavé nádobí na několik hodin, klidně i přes noc. Poté omyjte zbytky nečistot pod tekoucí vodou a pánev důkladně vysušte. Takto se účinně zbavíte všech nečistot.

Zapečený rošt z trouby lze vyčistit bez drhnutí: Stačí k tomu pytel na odpadky, tableta do myčky a jedlá soda

Jak předejít znečištění pánve

Aby vaše nádobí zůstalo v co nejlepší stavu a sloužilo vám poctivě opravdu dlouhou dobu, měli byste věnovat pozornost dostatečné a pravidelné péči o něj. To spočívá především v pravidelném čištění a důkladném mytí. Po každém použití všechny nečistoty pečlivě vydrhněte a vyčistěte. Tím zabráníte jejich usazování a hromadění na povrchu. Celý proces tak pro vás bude méně namáhavý a mnohem rychlejší.

Co používáte k čištění dna pánve a hrnců vy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články