Už žádná námraza v mrazáku. Uzavíratelné pytlíky jsou účinnou prevencí, zabrání odpařování vlhkosti
Osvojte si triky, s nimiž se nadobro vyhnete nepříjemné námraze ve své mrazničce. Jsou jednoduché a ušetří vám spoustu starostí i nějakou tu korunu.
Jistě se vám také někdy stalo, že jste otevřeli svoji mrazničku a místo masa a zeleniny jste viděli jen samý led a námrazu. V takových případech vás pravděpodobně polil studený pot a přemýšleli jste, jak se nežádoucího zanesení mrazničky co nejrychleji zbavit. Pokud jste nic nevymysleli, nezoufejte. Triků, jak můžete vrstvu ledu eliminovat, je celá řada. Jestliže je všechny znáte, ale přesto jste v boji s námrazou neúspěšní, možná děláte některou z těchto základních chyb.
Jak rychle a efektivně odmrazit mrazničku
Máte-li doma ještě starší model ledničky s mrazničkou, pravděpodobně se s výskytem nežádoucí námrazy setkáváte vcelku často. Tato zařízení totiž ještě nebývala vybavována systémem „No Frost“, který dokáže efektivně odvádět vzdušnou vlhkost mimo prostor mrazničky (v mrazicích boxech tak cirkuluje pouze studený a suchý vzduch, čímž se výrazně snižuje riziko tvorby námrazy).
Abyste efektivně a rychle odstranili utvořený led, budete k tomu potřebovat horkou vodu a některý z uvedených předmětů. Nejčastěji se používá hrnec, v němž vodu ohřejete a umístíte ho do prostoru mrazničky. Rychlejší odmrazování vám zajistí rovněž lahev či rozprašovač s horkou vodou, fén, větrák nebo sůl (v tomto případě led jednoduše posolte a chvíli počkejte, než se rozpustí). Až bude veškerý led rozpuštěný, nechte mrazák 10–15 minut vysychat, a poté ho dosucha otřete.
Zabráníte tím rychlému utvoření nové námrazy. Pokud si myslíte, že námraza není nijak nebezpečná, mýlíte se – nejenže zmenšuje úložný prostor v mrazničce, ale také zvyšuje spotřebu elektrické energie, jelikož kompresor musí pracovat na vyšší výkon. V mrazáku se rovněž zhoršují teplotní podmínky pro skladování potravin.
Nejsnazším řešením je vhodná prevence
V ideálních případech byste měli mrazničku odmrazit jednou či dvakrát do roka. Aby se vám to opravdu podařilo, je dobré se zaměřit na několik zásad jejího správného užívání. Jednak byste ji měli po každém odmrazení zbavit všech nečistot a vnitřní prostor mrazničky včetně obvodového těsnění vytřít naprosto dosucha. Dále byste měli zkontrolovat funkčnost pryžového těsnění – jednoduše do dvířek zavřete list papíru a zkuste ho vyndat. Půjde-li to snadno, mraznička netěsní, což by vás mělo nasměrovat k výměně těsnění.
Třetím bodem prevence vzniku námrazy je otevírání mrazničky s rozmyslem. Vždy byste ji měli otevírat co nejméně a na co nejkratší dobu. Potraviny, které do ní ukládáte, byste rovněž měli skladovat v uzavíratelných nádobách či pytlících. Zamezíte tím odpařování vlhkosti a tvorbě námrazy. Chcete-li udržet prostor mrazničky co nejdéle provozuschopný, namočte kousek vaty v glycerinu a celý vnitřní prostor jím ošetřete. Led se bude tvořit pomaleji a ve výrazně menší míře.
Jak často musíte odmrazovat vaši mrazničku?