Školácké chyby, které při zpracování cibule dělá 92 % hospodyněk. Nesprávné použití soli je nejčastější z nich
Zdraví přínosná zelenina, která při přípravě často potrápí i zkušeného šéfkuchaře. Vyhněte se častým chybám při tepelné úpravě cibule. Zaručeně bude lépe chutnat.
Obsah
Existuje jen málo jídel, jejichž základem není cibule. Lehce osmažená dohněda dokáže každému jídlu dodat lehce pikantní chuť. Navíc tato zelenina obsahuje spoustu vitamínů a stopových prvků. Její konzumace je velmi prospěšná, přesto je její příprava někdy opravdový oříšek. Je čas setřít slzy z krájení cibule a vrhnout se na její správnou tepelnou úpravu. A rozhodně je načase vyhnout se těmto častým chybám.
Nejčastější chyby při výběru cibule
Pokud jste se domnívali, že barva cibule nehraje příliš důležitou roli, pletli jste se. Každý druh cibule je svými vlastnostmi vhodný k něčemu jinému. Kromě barvy se liší šťavnatostí i intenzitou chuti a při špatném výběru tím můžete zkazit celkovou chuť pokrmu.
Zapamatujte si proto, že žlutá cibule je nejuniverzálnější. I při tepelném zpracování zůstává pevná a neztrácí svou chuť. Výborně chutná i syrová, můžete ji přidat jak do studených jídel, tak i ke smažení. Červená cibule už tak lehce stravitelná není. Pokud ji budete chtít konzumovat syrovou, je lepší ji předem namočit. Bílá cibule je zase měkká a má jemnou chuť. Není vůbec vhodná ke smažení, kde by její chuť mohla zaniknout.
Kořen cibule odstraňte jako poslední
Pokud nejste v kuchyni ostřílenými profíky, možná nevíte, že kořen cibule se odkrajuje až jako poslední. Jakkoliv chcete cibuli nakrájet, ujistěte se, že kořen bude držet jednotlivé vrstvy cibule pohromadě co nejdéle. Tím, že se vrstvy cibule nebudou rozpadat, zamezíte výparu látek, kvůli nimž se vám spouští z očí potoky slz. Cibuli tak ve výsledku nakrájíte snadněji a mnohem rychleji.
Použijte nůž s ostrou čepelí
Další chyba, které byste se rozhodně měli vyhnout, je použití tupého nože. Za prvé je krájení tupým nožem nebezpečné, protože může snáze sklouznout z povrchu cibule, a tím vás poranit. A za druhé tupým nožem víc poškodíte jednotlivá cibulová vlákna. Nepůjdou vám tak dobře nakrájet a ještě u toho kvůli výparům budete více brečet.
Sůl přidávejte během vaření
Sůl pomáhá vytáhnout přebytečnou vodu z cibule, proto je dobré přidávat ji již během tepelné úpravy cibule, a ne až ve chvíli, kdy je pokrm hotový. V případě, že chcete cibuli smažit, posolte ji hned ve chvíli, kdy ji dáte na pánev. Výsledkem bude chutná a zlatavě-hnědá cibulka.