Včasná diagnóza může mazlíčkovi zachránit život. Pokud opírá hlavu o zeď, nejspíš volá o pomoc

Vyznat se v signálech, které vysílá řečí těla pes nebo kočka, není úplně jednoduché. Majitelé by se měli snažit jim porozumět, protože mnohdy znamenají, že zvíře je nemocné a trpí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Chování domácích mazlíčků může hodně napovědět o jejich emocionálním i fyzickém rozpoložení. Neverbální komunikaci svého chlupáče majitelé považují většinou za zábavný a roztomilý rozmar. Zvíře tím sice může dávat najevo, že je spokojené nebo naštvané, ale může to také znamenat, že je nemocné. Zejména jedna zvláštní póza, kterou mazlíček může udělat, je signálem k tomu, aby jeho majitel začal okamžitě jednat a neprodleně vyhledal veterináře.

Když si opře hlavu o zeď, zpozorněte

Zvířata používají vlastní způsob komunikace. Vyjadřují instinktivně emoce svým tělem. Jak se mazlíček cítí, je jasné z jeho držení těla, polohy ocasu a uší, výrazu očí a celkové mimiky. Některé signály jsou tak výmluvné, že každý člověk okamžitě pochopí, zda může mazlíčka pohladit, nebo se má raději stáhnout. Složitější je porozumět těm méně jasnějším znamením. A existuje minimálně jedno, které by každého páníčka mělo varovat. Může být příznakem vážného zdravotního problému, který mazlíčka trápí.

Jakmile zpozorujete, že váš pes nebo kočka sedí čelem ke zdi a opírá si o ni hlavu, neignorujte to. Přestože může vypadat legračně, k smíchu takové chování rozhodně není. Tlakem na hlavu se mazlíček snaží ulevit si od bolesti. Může být vážně nemocný a trpět:

  • neurologickou poruchou,
  • nádorovým onemocněním mozku,
  • otřesem mozku,
  • hrozící mrtvicí,
  • vzteklinou,
  • parazity,
  • otravou.

Včasná diagnóza mu může zachránit život

Když si podobného chování u zvířete všimnete, je nejlepším řešením okamžitě vyhledat veterináře. Chlupáč by měl absolvovat všechna potřebná vyšetření a následnou léčbu. Může se ukázat, že vaše obavy jsou liché. Ale to, že necháte zkontrolovat zdravotní stav psa nebo kočky, je správným krokem. Včasná diagnóza totiž může mazlíčka ochránit před utrpením a také mu zachránit život. Proto je dobré, když se páníček naučí neverbální řeč svého zvířete. Rychle pak posoudí, v jaké kondici mazlíček je.

Vystresovaný pes iZdroj fotografie: Depositphotos

Pes i kočka totiž dokáží pohybem těla vyjádřit pestrou paletu svých emocí. Pozornost by jejich majitelé měli věnovat zejména nezvyklému chování, ale také jemným signálům, které lze snadno přehlédnout. Například když se zvíře olizuje nebo zrychleně dýchá. Může trpět nějakým parazitickým nebo kožním onemocněním, může být vystresované z nějaké nepříjemné situace, například z hluku silvestrovských rachejtlí, nebo se obává jiného zvířete.

Kterým signálům domácího mazlíčka už rozumíte?

Zdroj: MyPet
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články