Česnek se dá vypěstovat i na parapetu. Intenzitou se mu ten kupovaný nemůže rovnat
Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik a vypěstujte si na parapetu vlastní zásobu česneku. S těmito postupy budete mít čerstvé stroužky vždy připravené po ruce.
Česnek patří mezi nejoblíbenější a nejzdravější zeleninu, kterou si můžete doma vypěstovat. Cenný je nejen pro svou pikantní chuť, jíž vylepší téměř každý pokrm, ale také velké množství vitamínů a dalších prospěšných látek, kterými velmi pozitivně působí na lidské zdraví. Využíván je především pro své antibiotické a antibakteriální účinky. Jeho zásobu se tak rozhodně vyplatí mít vždy připravenou k okamžitému použití.
Jak nechat česnek zakořenit
Jediné, co k tomuto způsobu pěstování budete potřebovat, jsou zavařovací sklenice nebo jiné vhodné nádoby, do kterých se hlava česneku pohodlně vleze, a tolik hlav česneku, kolik chcete mít sazenic. Připravené sklenice naplňte čistou vodou a vrhněte se na přípravu česneku. S něj odstraňte jeho vrchní slupky a špičky pomocí ostrého nože opatrně seřízněte tak, abyste celou hlavu nepoškodili.
Připravenou česnekovou hlavu položte do sklenice tak, aby jeho spodní části byly namočené ve vodě. Jakmile máte hotovo, přemístěte nádoby s česnekem na světlé a teplé místo. Vodu nezapomeňte pravidelně kontrolovat a v případě potřeby doplňovat. Po pár dnech byste si měli všimnout, že z jeho vršků začínají vyrůstat malé zelené klíčky.
Co s rostoucím česnekem
Postupně se budou zelené klíčky rozvíjet a s nimi i nové kořínky na spodní straně. Je důležité, aby měl česnek dostatek světla, tepla a vzduchu, aby nezačal ve vodě plesnivět nebo uhnívat. Ideální je proto umístit ho přímo na parapet, kde bude mít dostatek slunečního záření, jež procesy zakořenění ještě více podpoří. Dostatečně vzrostlé sazenice je možné přesadit.
Jak doma zasadit česnek
K tomuto účelu je možné využít pětilitrové plastové láhve nebo větší květináče. Pokud se rozhodnete využít láhev, odřízněte její spodní polovinu a v každém rohu jejího dna vyřežte otvor. Připravenou nádobu naplňte vhodným substrátem tak, aby jeho povrch dosahoval od výšky 5 cm pod okrajem nádoby. Do zeminy dále vytvořte tři důlky hluboké přibližně 10 cm.
Čím více stroužků máte zakořeněných, tím více nádob budete potřebovat. Opatrně jednotlivé stroužky od sebe oddělte, abyste nepoškodili kořenový systém. Kořeny lze zkrátit na 3 cm jejich délky, díky tomu lépe zakoření. Nakonec stroužky umístěte do připravených důlků klíčkem nahoru a zakryjte je vrstvou půdy. Zalijte je vodou, ve které klíčily, a opět je umístěte na slunné a teplé místo.