Chladničky jsou v domácnostech nepostradatelné, ale při nesprávném používání mohou být také významným zdrojem spotřeby energie, jak píše web InStory. Proto je nutné se vždy zaměřit na to, zda je opravdu správně používáte. Podívejte se, zda v tom neděláte zbytečné chyby.
Nesprávné nastavení teploty
Mnoho lidí nastavuje chladničku na nižší teplotu, než je nutné, protože se domnívají, že díky tomu zůstanou potraviny déle čerstvé. Ideální teplota v chladničce by se však měla pohybovat mezi 3 °C až 4 °C a v mrazničce by měla být nastavena na cca -18 °C . Nižší teploty mohou zvýšit spotřebu energie až o 5-10 % za každý stupeň. A to není právě málo.
Sušička je stejně jako pračka drahý přístroj, a proto ho mnozí Češi raději oželí. Pokud ji nemáte ani vy, můžete oblečení sušit tímto způsob…
více
Nadměrné naplnění a špatné větrání
Plná chladnička může mít jeden nepříjemný efekt – potraviny navršené „až po strop“ totiž leckdy dokážou zablokovat větrací otvory, čímž omezí proudění vzduchu a nutí spotřebič pracovat intenzivněji, což následně zvyšuje spotřebu energie.
Ovšem i příliš prázdná chladnička nepracuje právě efektivně, protože při otevření dveří uniká více studeného vzduchu a spotřebič poté pracuje intenzivněji, aby prázdný prostor ochladil. „Já nedám dopustit na používání lahví s vodou jako zásobníků chladu. Je to jednoduché a nemusím se bát, že mi lednička bude moc žrát, jak se říká,“ sdílí své zkušenosti pan Ivan T. z Babic.
Opotřebení těsnění dveří
Těsnění kolem dveří chladničky se může časem opotřebovat a uvolnit, což samozřejmě umožňuje únik chladného vzduchu. To nutí chladničku běžet déle, aby udržela nastavenou teplotu. Jako první pomoc je vhodný silikonový olej. Ovšem pokud se těsnění uvolní příliš, pak je určitě nezbytná jeho okamžitá výměna. Investice několika desetikorun vám může ušetřit opravdu mnoho starostí, a to se rozhodně vyplatí, což potvrzuje i web iReceptář. A pozor si dávejte i na potraviny, které do lednice nepatří – i o nich jsme už na webu adbz psali.