Vhodný výběr úklidové utěrky může šetřit životní prostředí | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Látkové kuchyňské utěrky umí být i 200krát špinavější než záchodové prkénko. Správný výběr je proto klíčový

Látkové kuchyňské utěrky umí být i 200krát špinavější než záchodové prkénko. Správný výběr je proto klíčový

I při úklidu se dá myslet na životní prostředí. Je dobré si promyslet, jestli při úklidu použijete papírové utěrky nebo ty látkové, které se dají používat opakovaně.

uterka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Některé domácí práci jsou jednoduché a neopakují se tak často. Některé jsou zase denní rutinou a můžeme mezi ně rozhodně zařadit i úklid kuchyně, při kterém se spotřebuje velké množství úklidových prostředků. Měli byste ale používat papírové nebo látkové utěrky? Následuje několik rozdílů, které by vám mohly pomoci při výběru vhodné utěrky. 

Je lepší vybrat látkovou nebo papírovou utěrku?

Hlavním rozdílem je nejspíše čistota utěrek. U látkových utěrek se předpokládá, že je po prvním použití nevyhodíte a budete je prát a používat opakovaně. Na málo praných látkových utěrkách se mohou vyskytovat choroboplodné zárodky a údajně jsou dvěstěkrát špinavější než záchodové prkýnko. Papírové utěrky mají zase neblahý vliv na životní prostředí, protože je použijete jen jednou a následně putují do odpadků.

uklid kuchyne latkova uterka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Papírových utěrek se v jedné domácnosti spotřebuje ročně opravdu velké množství. Tento problém se dá lehce přirovnat ke kelímkům na kávu. Pokud by každý používal jen jeden na celý rok, ušetřil by jeden člověk 364 papírových kelímků ročně. Papírové ručníky je také nutné vyrobit, zabalit, dopravit do obchodu a prodat zákazníkovi. Tento proces se pak u papírových utěrek děje denně, kdežto u těch látkových jen párkrát za rok. 

Látkové utěrky je třeba důkladně čistit

Velkou výhodou papírových utěrek je jednoduchá likvidace. Jednoduše je vyhodíte do koše, látkové utěrky se ale musí prát při správné teplotě a za použití desinfekce, aby jste látku zbavili všech nečistot. Díky tomu je ale můžete používat opakovaně a nemají tedy velký dopad na životní prostředí. Pokud nakupujete papírové utěrky, vybírejte ty z recyklovaného materiálu a pokud při úklidu nepoužíváte chemikálie, můžete papírovou utěrku hodit do kompostu

uklid kuchyne papirova uterka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Papírovou utěrku z recyklovaného papíru je tedy dobré používat na rozlité pití nebo polévku, aby mohla následně skončit v kompostu. Pokud uklízíte kuchyni za pomocí chemikálií, je lepší použít utěrku látkovou, kterou vyperete a můžete použít znovu. Můžete zakoupit dokonce i kompostovatelné látkové utěrky, které obsahují bambus, rychle se rozloží, můžete je hodit na kompost a tím alespoň trochu zmírnit dopad na životní prostředí.

Jakou utěrku preferujete při úklidu kuchyně vy?

Zdroj: Huffpost