Čechům, kteří bydlí v domě, letos hrozí pokuta 2 000 000 Kč. Stačí mít špatně vyplněné papíry a máte malér
Pokud bydlíte v domě a úřady zjistí tento nedostatek, budete muset platit nepěknou pokutu. Tu mohou udělit zpětně i po několika letech.
I přesto, že v Česku neustále probíhají kontroly bytů a domů a veškerých dokumentací s nimi spojených, stále se na našem území nachází i tzv. „černé stavby“. Ty označují takové stavby, které byly provedeny či přestavěny bez povolení či v rozporu se stavebním zákonem (§ 255 a následující). Pokud se tato skutečnost týká i vás, rovnou si pro úřady připravte 2 000 000 Kč. Je navíc jedno, zda takto žijete přes deset let – pokuty se rozdávají i zpětně.
Pokud máte černou stavbu, schytáte milionovou pokutu
Černá stavba označuje jakoukoli stavbu, která byla postavena nebo u níž byla provedena změna či terénní úprava bez příslušných rozhodnutí anebo v rozporu s nimi. To tedy znamená, že její majitel se rozhodl pro její realizace bez stavebního povolení, což je však vážné porušení stavebního zákona (problémy mohou nastat také v momentě, kdy majitel stavby porušuje právo stavět na daném pozemku, například není jeho).
Pokud k vám tedy stavební úřad přijde na kontrolu a zjistil by tyto vážné nedostatky, udělí vám pokutu (až do 2 000 000 Kč) a je také možné, že nařídí stavbu na vaše náklady co nejdříve odstranit. Do dalších problémů se pak můžete dostat v případě, že toto nařízení budete ignorovat nebo ho neustále odkládat. Na webu adbz jsme také psali o pokutě, která hrozí každému majiteli zahrádky a vášnivému pěstiteli rostlin.
Dobrou zprávou však je, že černou stavbu lze v rámci novely stavebního zákona nyní zpětně legalizovat, ovšem v takovém případě musíte dle serveru Srpvladimir splnit určité podmínky. Je například nezbytné podat žádost do 30 dnů ode dne, kdy stavební úřad nařídil danou nemovitost odstranit. Pokud byste tuto lhůtu prošvihli, bohužel bude muset jít dolů.