Budou se Češi skládat na hypotéku lidem, kteří na ni nemají peníze? Nový nápad by měl vyřešit krizi s bydlením
Udržitelná politika bydlení by se do budoucna mohla dost možná opírat o solidaritu nás všech. Bydlení by tak bylo dostupnější.
Obsah
Česká republika se stejně jako mnoho jiných zemí potýká s přetrvávajícím problémem dostupnosti bydlení. Několik podnikatelských svazů, zejména těch, které mají vazby na stavebnictví, se proto kreativně pokusilo tento problém řešit a navrhlo inovativní myšlenku: státem dotované hypotéky.
Proč by měl bydlení platit stát
Cílem tohoto návrhu je zpřístupnit bydlení těm, kteří nemají dostatek finančních prostředků na získání tradiční hypotéky. Říkají například, že když je vláda ochotna poskytovat dotace na různé iniciativy, proč by mezi ně nemohly patřit i hypotéky? To by údajně mohlo snížit počáteční finanční zátěž budoucích majitelů domů a povzbudit více lidí ke koupi domů (čímž by samozřejmě menší vzpruhu dostalo i stavebnictví a související odvětví).
Ekonomické důsledky dotací na hypotéky
Zastánci tohoto systému dotovaných hypoték také tvrdí, že by tak bylo možné do jisté míry „demokratizovat“ přístup k bydlení a pomoci těm, kteří nejsou schopni nashromáždit dostatečné úspory, aby mohli do vlastního bydlení investovat, jak uvedly HospodářskéNoviny.
Tento návrh však není bez kritiky. Někteří namítají, že dotování hypoték by v podstatě přeneslo náklady z kupujících bydlení na daňové poplatníky a vytvořilo by novou privilegovanou skupinu, která by měla prospěch na úkor ostatních, jak uvádí SeznamZprávy.
Na lepší časy se zatím neblýská
Česká vláda na tento návrh prozatím oficiálně nereagovala a zachovává opatrný postoj. Ministerstvo, které opakuje poznatky renomovaných ekonomů, naznačuje, že zavedení dotací na hypotéky by mohlo vážně narušit trh s bydlením, který je zatím dost rozkolísaný, jak jsme na webu adbz už psali.
Taková deformace by mohla vést k nadsazení cen nemovitostí, čímž by se popřel zamýšlený přínos zpřístupnění bydlení a místo toho by došlo k obohacení konkrétních subjektů v oboru, například výrobců stavebních materiálů, kteří již v posledních letech zaznamenali značné zisky. Vypadá to proto, že půjde jen o další zářez na pažbě šíleností, kterými nás některé iniciativy v poslední době hojně zásobují. Naštěstí.