Trh s byty se sice lehce rozhýbává, ale nájmy stále porostou. Na bydlení ve vlastním dosáhne málokdo

Po pandemickém boomu na trhu nemovitostí přišla brzda. Obrovská inflace a drtivé úrokové sazby hypoték způsobily, že se už lidé do nákupu vlastního bydlení nehrnou.

i Zdroj fotografie: Nikol Kolomazníková pro adbz
                   

Vlastní bydlení se stalo pro většinu lidí nedostupným luxusem. Kvůli rekordně vysoké inflaci, obřím úrokovým sazbám u hypoték, energetické krizi i válce na Ukrajině loni poptávka po nemovitostech výrazně klesla. Zájem lidí i investorů se přesouvá k nájemnímu bydlení. Z analýzy Trend Report 2023, kterou vydala Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, vyplývá, že v následujícím období se situace na trhu s byty může zlepšit, zejména na poli nájemního bydlení. Jenže ani to nebude z nejlevnějších.

Zájem se přesouvá k nájemnímu bydlení

Splnit si sen o vlastním bydlení je pro stále víc lidí složité. Může za to dramatický nárůst životních nákladů v kombinaci s téměř nedostupnými hypotékami a drahými nemovitostmi. Do hry se tak dostává nájemní bydlení. V Česku nejde o zvlášť populární formu. V nájemních bytech žije podle dostupných dat okolo 22 procent populace, což je pod průměrem západní Evropy. Například v sousedním Německu a Rakousku je to dvojnásobek.

Postupný přesun zájmu k nájemním bytům ale není samospásný, protože těchto bytů není na tuzemském trhu dostatek. To bylo impulzem pro nejrůznější investory a developery, kteří se snaží chytit příležitost, jak se říká, za pačesy. Čím dál častěji se soustřeďují na výstavbu objektů s byty, které následně prodávají investorům. Nejčastěji jde o nejrůznější velké privátní investiční nebo pojišťovací společnosti, fondy či banky s českou stopou. Nakupují byty, aby je následně pronajímaly.

Trh je připravený ke zdražování nájemného

Například developerská skupina Trigema chce podle serveru Peníze do šesti let postavit až 1 000 nájemních bytů a sama je i provozovat. Dalších tisíc bytů má v plánu zrealizovat do roku 2033 třeba skupina Creditas Real Estate. Portfolio projektů může být ale mnohem pestřejší, protože se do něj hodlá zapojit více subjektů. Do tisícovky bytů bude investovat například pražské arcibiskupství a stát k výstavbě nájemních bytů finančními injekcemi namotivuje obce a města.

Ruka s klíčem k bytu iZdroj fotografie: Depositphotos

Mohlo by se zdát, že jakmile bude na trhu dostatek bytů, cena za jejich pronájem klesne. S největší pravděpodobností se to ale nestane. Naopak. Nejenže ceny už nyní pomalu vzrůstají, ale nadále ještě porostou, na což upozorňuje i analýza Trend Report 2023. „Trh je připravený k dalšímu zdražování nájemného. Přetlak, který tu byl u vlastnického bydlení, se jen přesune do nájmů,“ cituje Forbes majitele Trigemy Marcela Sourala.

Levnější hypotéky jsou stále v nedohlednu

Poptávka po vlastním bydlení, která zaznamenala boom v pandemickém roce 2021, bude ještě nějaký čas v útlumu. Přinejmenším do doby, než dojde ke zlevnění hypoték, jejichž úroková sazba loni vyšplhala k téměř šesti procentům. Mírného zlevnění hypoték se dočkáme nejdříve v druhé polovině letošního roku. Sazba tři až čtyři procenta, která by mohla přispět k oživení trhu s rezidencemi, je ale bohužel stále v nedohlednu,” uvádí v Trend Reportu generální ředitel Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny Martin Vašek.

Co říkáte na vývoj trhu s bydlením?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články