Podzim a zima je obdobím, které se vyznačuje neustále mokrými boty. Ideální je mít doma v zásobě několik bot, abyste ty promočené mohli vyměnit za suché. Schnutí bot, zejména těch zimních, totiž není jen tak a může se také pěkně protáhnout. Nechte boty uschnout správným způsobem a neriskujte jejich zničení.
Přímé teplo není na sušení bot nejvhodnější
Ve snaze o urychlení sušení vás možná láká použít teplo z radiátoru nebo přímé sluneční světlo. Ani jedna varianta není nejlepším nápadem. Přímé teplo, ať už z kamen, nebo od sluníčka, může mít za následky změnu tvaru boty, jak upozorňuje i iReceptář. Teplo totiž působí na vodu v botě, která pak materiál, z nějž je bota vyrobena, deformuje.
Silně znečištěné boty můžete bez obav vyprat v pračce. Stačí při tom myslet na několik zásad, které předejdou poškození či zničení obuvi.…
více
Mokré boty by se měly ideálně sušit pomocí papíru nebo novin. Tyto pomůcky dokážou totiž absorbovat přebytečnou vodu a vaše bota tak uschne i bez zbytečné deformace. Takto vystlanou botu je nejlepší umístit na dobře větrané místo. Tímto způsobem se vyhnete i riziku porušení lepidla, které botu drží, což může být rovněž důsledek přímého tepla. Může se dokonce rozpustit, proto botu raději vždy sušte doporučeným způsobem.
Ochranná vrstva proti promočení
Na webu adbz jsme psali také o způsobu, jak udržet boty venku co nejvíce suché. Podle všeho stačí jen ochranná vrstva vazelíny a vaše boty budou účinně naimpregnované a proti vlhkosti imunní. Pan Karel K. z Prahy má zase nejlepší zkušenosti s klasickým domácím krémem: „Každé ráno, než jsem šel do práce, namazal jsem si boty Indulonou a věděl jsem, že budu mít celý den nohy v suchu.“
V případě, že trávíte během zimy venku opravdu hodně času, pak můžete zvážit také koupi profesionálního sušiče bot. Tím rozhodně nic neztratíte, spíše získáte. Na trhu je také velké množství jiných výrobků, které vám v boji proti vlhkosti pomohou. Web ProŽeny dále doporučuje například vhodnou impregnaci nebo různé držáky na mokré boty.