Banální maličkosti, které vám navodí pocit pohody, štěstí, lásky a míru ve vašem domově
V době, kdy o světě kolem nás získáváme čím dál více informací, se čím dál častěji ztrácíme. Vyzkoušejte rituály, které vám pomohou nalézt ztracenou pohodu a štěstí.
Obsah
Důležitost rituálů je známá již od pradávna, a dokonce i dnes se akcentuje při výchově. Dávají nám (potažmo dětem) pocit klidu a spokojenosti, respektive štěstí. Do chaosu, který nejsme schopni obsáhnout, vnáší jakýsi řád a jistotu. Níže si můžete přečíst několik způsobů, jak si pomocí drobných rituálů (jako je stlaní postele nebo stanovení času bez moderních technologií) vnést do života trochu toho klidu, pohody a jako důsledek i notnou dávku pocitu štěstí.
Drobné rituály pomáhají ke spokojenosti
Abyste udrželi zdravý pitný režim, začněte každé ráno vypitím sklenice čisté vody. Měli byste ji vypít dříve než např. kávu nebo čaj. Menší množství vody ráno pomůže nastartovat organismus a vyrovnat deficit tekutin, který se vytvořil přes noc. Pokud si na tento rituál zvyknete, můžete se těšit i na zdravotní benefity. Voda totiž zajišťuje běžnou funkci dýchacích cest. Dostatek tekutin vás také může zbavit bolestí hlavy, očí nebo srdeční arytmie.
Když vstanete, otočte se ještě jednou k posteli a zastelte ji. Na základě řady šetření se zjistilo, že 71 % respondentů, kteří si každé ráno ustelou postel, se považuje za šťastné. Naopak z těch, kdo si postel nestelou, se za šťastné považuje jen 38 %. Obětovaná minuta pro ustlání postele se vám tedy vyplatí – ložnice bude uklizená a vy spokojení. Uklizený prostor nicméně zvyšuje pocit štěstí obecně. Vlastníte-li tedy věci, které vám již neslouží, zbavte se jich. Lidé, kteří žijí v bytě zaskládaní věcmi, vykazují zvýšenou míru napětí a úzkosti.
Myšlenky si utřídíte v dobře organizovaném prostoru
Dalším z tipů, jak dát svému životu trochu řád, je psaní deníku, na něž byste se měli soustředit 15 minut denně. Tím, že dostanete své myšlenky ven (alespoň) na papír, se vám uleví a zlepší se vaše zdraví i psychická pohoda. Než si sednete ke psaní, pusťte si do bytu trochu slunečního světla, které je velmi důležité. V zimě během jeho nedostatku trpí mnoho lidí tzv. SAD. To je sezónní afektivní porucha projevující se depresemi, problémy se spánkem, atp. Nemá-li váš byt mnoho oken, postavte proti nim zrcadla, která světlo přirozeně rozptýlí po místnosti.
Pokud jste přemýšleli, že byste si byt zařídili podle feng-šuej, neváhejte. Vnesete si do prostoru přírodní řád a harmonii. Začlenit byste do něj měli ideálně všech pět elementů. Pro začátek však stačí trochu uspořádat nábytek. Začněte třeba přesunutím postele tak, abyste viděli na dveře, ale nebyli s nimi v jedné linii. Pro psychické zdraví je také dobré vyčlenit si čas, kdy odložíte mobilní telefon a počítač a vypnete televizi. Ideálně byste měli den začínat a končit bez nich. Nadužívání těchto technologií vyvolává (opět) deprese a úzkosti.
Čas byste měli věnovat i práci na sobě
Zlepšete si náladu již od rána a pro každý den si zvolte jednu mantru – jednoduchou větu (nebo řadu slov), kterou si budete celý den opakovat. Opakování vám pomůže vyčistit zahlcenou mysl a zklidnit nervový systém. Abyste na ni stále mysleli, napište si ji na papírek a přilepte třeba na zrcadlo.
Spolu s mantrou můžete kolem zrcadla nebo různě po bytě umístit své oblíbené fotografie. Nebojte se je vystavit na poličce, přitlouci na zeď nebo jen tak přicvaknout magnetem k lednici. Zobrazené pozitivní vzpomínky často přinášejí extra dávku pocitu štěstí.
Abyste se v po-covidové době vyhnuli vyhoření, nastavte si jasné hranice. Pokud to lze, nenoste si práci domů. Jestli pracujete z domova, vyčleňte si místo, kde se budete práci věnovat. V bytě si také vytvořte kout, kde se budete scházet s vašimi přáteli a rodinou (pohodlný gauč, velký jídelní stůl, apod.) Čas, který se svými blízkými strávíte, zvyšuje pocity sounáležitosti, cílevědomosti a pomáhá v traumatických situacích. Ovšem myslete na to, že ložnice by měla zůstat vyhrazená čistě pro spánek, jenž má pro naše tělo očišťující funkci.