Do Česka dorazila tropická štěnice. Je nenápadná a šíří se rychleji. Od té klasické je téměř k nerozeznání

Štěnic ve své domácnosti rozhodně nechcete. Špatně se totiž hubí a veřejnost se na vás dívá skrz prsty, jakmile se ve vaší domácnosti objeví, i když za to třeba nemůžete.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Štěnice je druh hmyzu, o kterém se sice až tak moc nemluví, ale věřte tomu, že je mezi námi již dlouhou dobu. Kdysi se využívaly zvláštní metody, které je měly z vašeho domova odehnat. Řadilo se mezi ně věšení králičích nožek či využití byliny ploštičník, která měla za cíl je odpudit. Nyní už existují účinnější metody, to ovšem nemění nic na tom, že je doma skutečně nechcete. A co teprve, když do Česka dorazil nový tropický druh.

Štěnice domácí a tropická jsou skoro identické

Nemáte tedy šanci je rozeznat a je zbytečné se o to vůbec pokoušet. Jen skutečný odborník by rozdíly mezi těmito druhy rozeznal a to by ještě musel použít mikroskop. Konkrétně štěnice tropická se vždy vyskytovala jen v teplých krajinách. Nejvíce ji můžete najít v jihovýchodní Asii či ve vnitrozemí Indie.

iZdroj fotografie: Depositphotos

O to více zvláštní je, že se v nedávných letech začala přemisťovat. Například v Moskvě a Petrohradu téměř kompletně zahubila štěnice domácí a nahradila je svým druhem. To je při nejmenším důkazem toho, že chladného počasí se rozhodně nebojí. Co se týče naší republiky, nejedná se o žádné spekulace, skutečně se totiž vyskytla v Praze a nyní už to je i potvrzeno.

Dopadneme stejně jako v Moskvě?

Není to vůbec nemožné. Tyto dva druhy štěnic se totiž dokážou naprosto v pohodě spářit, problém ovšem nastává pro štěnice domácí. Ty totiž nemají ani tušení o tom, že sperma samce štěnice tropické je pro ně toxické. Již po prvním styku se tak štěnice domácí stane neplodnou a pokud se situace opakuje, tak nakonec uhyne. Co může být alespoň trochu polehčující je, že štěnice tropická nepřenáší žádné exotické nemoci, i když by to tak mohlo vypadat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Takovou nevýhodou je, že kousnutí ani nebolí, jelikož při něm vpouští do rány anestetikum. Díky tomu ani nepoznáte, že jste byli „napadeni“ a štěnice neriskuje, že ji odhodíte při pokusu se poškrábat. Nevýhoda je to proto, že až několik dní nemusíte přijít na to, že jste byli zamořeni. Mezitím se samozřejmě stihnout pěkně rozmnožit. Pokud štěnice ve své domácnosti zaregistrujete, tak na nic nečekejte a obraťte se na specialisty.

Zdroj: Vesmír

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články