Fungují solární panely, když sněží? Neriskujte zbytečně život snahou odstranit z nich ledovou pokrývku

Otázky, které nastávají se sněhem a správném fungování solárních panelů, nebo to jestli se vám FV doma vyplatí, zodpověděl výzkum z USA.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mnoho lidí věří, že v zimě solární panely neprodukují energii. To ale, jak dokázali američtí výzkumníci z testovacích center DOE, není pravda. Sníh může být pro solární panely i prospěšný a obyvatelé oblastí, kde je sníh častý by se této skutečnosti měli držet. V případě, že by totiž chtěli vlastnit alternativní zdroj elektrické energie, jsou solární panely jednou z rozumných možností.

Jak sníh ovlivňuje funkci solárních panelů

Fotovoltaické panely (FV) jsou podle studie vhodné do oblastí, kde padá sníh, stejně jako do těch, kde svítí celý rok slunce. Sníh má ve výsledku na množství vyrobené energie vliv jen něco okolo tří procent, což není skoro žádná ztráta. Tato studie tak navíc prokázala, že má na produkci energie mnohem větší vliv úhel, pod kterým je solární panel na plochu namontován, než skutečnost, že v dané oblasti často sněží.

Produkce energie panelů také hodně závisí na tom, kolik sněhu padá. V případě, že padá malé množství sněhu a panel je pod správným úhlem (ideální uhel je čtyřicet pět stupňů), nemusí produkci panelu vůbec zpomalit. Pokud ale sněhu padá hodně a panel pokryje výroba energie se zastaví. Opravdu ale nehrozí velké ztráty energie, protože sníh většinou na panelu dlouho nevydrží. Sníh do pár dnů často roztaje, nebo ho odfoukne silný vítr.

iZdroj fotografie: Pixabay

Neriskujte zbytečně život

Solární panely by mohla velká vrstva sněhu poškodit, ale mírné poškození se nevyrovná risku, který byste mohli podstoupit v případě, že byste se pokoušeli z něj sníh sundat. Pokus sundat sníh z FV by vás na kluzké zasněžené střeše mohl stát život. Výrobci solárních panelů také nedoporučují, aby byl sníh sundáván, jelikož by se mohl panel při pokusu solární panel očistit, poškrábat.

Ztráty energie navíc nejsou tak velké na to, aby se kvůli nim podnikaly takto riskantní kroky. Sníh má navíc pro solární panely velmi užitečnou funkci. Když totiž začne tát, může panely zbavit přebytečných nečistot, které se tam často nahromadí. V České republice navíc Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejňuje analýzu energie. Podle té lze zjistit, zda se vám v ČR vyplatí vlastnit solární panely a kolik energie jsou ročně zhruba schopny vyprodukovat.

Jaké alternativní zdroje energie byste pro své obydlí zvolili vy?

Zdroj: TreeHugger

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Šárka Šumná

Zobrazit další články