Úspěch v pěstování začíná už v obchodě: Podle čeho vybrat orchidej, aby vydržela roky

Orchideje jsou nádherné a hojně kvetoucí rostliny. Už v obchodě si je ale dobře prohlédněte, aby vám vydržely dlouho a neskončily brzy v koši.

pěstování orchidejí i Zdroj fotografie: iStock
                   

Orchidej patří mezi nejčastěji pěstované květiny, a to především pro své exotické květenství. V dnešní době najdete v zahradnictvích, hobbymarketech i supermarketech nepřeberné množství druhů, které se liší zbarvením květů, velikostí i náročností na pěstování. Už v obchodě byste ale měli být obezřetní, po jaké rostlině sáhnete. Když vyberete dobře, bude vám dělat radost i několik let. Na co si dávat při výběru orchideje pozor?

Dobře prozkoumejte kořeny orchideje

Váš zrak by měl v první řadě spočinout na kořenovém systému rostliny. Ten vám napoví nejvíce, nakolik je orchidej vitální. Pokud jsou části kořenů nahnědlé, zabarvené či usychající, vyberte raději jinou. Kořeny jsou pro prospívající rostlinu stěžejní a měly by mít zdravou zelenou, až stříbřitou barvu.

Stejně tak je nutné zkontrolovat i stonek a listy. Také ty by měly vypadat svěže a mít zelenou barvu. Listy rostliny musí být lesklé, pevné, sytě zelené a neměly by na sobě mít žádné trhliny, praskliny a škůdce. Věnujte pozornost i množství květů, které má orchidej nasazené. Čím je jejich počet větší, tím déle vám bude doma kvést. Protože orchidej nemá ráda teplotní šoky, rovnou po nákupu ji přivezte domů a postavte na své stanoviště.

Ideální podmínky pěstování orchidejí

Orchideje obecně milují světlo, nikoli ale přímé sluneční paprsky. Ty by mohly listy rostliny lehce popálit. Jako ideální stanoviště se proto doporučuje východní či západní strana. Severní strana je příliš temná a jižní naopak přináší spoustu slunce, proto nejsou vyhovující. V zimním období, kdy je slunečních paprsků málo, je ale možné orchidej dát i na jižní stranu. Teplotu mají orchideje rády stálou pokojovou v rozmezí 22–27 °C.

Jak pečovat o orchidej iZdroj fotografie: Depositphotos

Orchideje jsou poměrně náročné na vlhkost vzduchu, která by měla optimálně dosahovat 50 %. Pokud máte doma nízkou vlhkost vzduchu, je dobré rostlinu postříkat vodou z rozprašovače. Vhodná je rovněž koupě speciálního květináče, který je svým typickým tvarem ideální pro udržování správné vlhkosti. Tento květináč by měl být průhledný, aby měl kořenový systém dostatek světla.

Správné zalévání rostliny

Obecně platí, že by se neměly zalévat listy, ale pouze kořenový systém orchideje. Způsobů je několik a každému vyhovuje jiný. Asi nejčastější je ponoření všech kořenů do vody, postačí tedy zalít celý obal vodou a nechat orchidej dobře nasáknout dostatečné množství vody. Musí však mít možnost dobře okapat.

Dále můžete orchidej ponořit například do kbelíku či misky s vodou po dobu asi 15 minut. Před vrácením do obalu ji opět nechte dobře okapat. Kořeny můžete i prolít velkým množstvím vody. Teplota vody by měla být akorát – ani horká, ani ledová. Tato voda by měla být odstátá, nikoli tedy přímo z kohoutku. Zálivka by měla probíhat každých 7–10 dnů.

Kolik orchidejí doma pěstujete?

Zdroj: Jsonline
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články