Podívejte se na domek postavený za pouhých 250 tis. Kč | adbz.cz

Architektka navrhla pro svoji rodinu dům o velikosti valníku. Pouhých 18 m² využila geniálně a ušetřila hromadu peněz

Sen o vlastním bydlení si můžete splnit i s malým obnosem vlastních prostředků. Váš dům bude sice menší, ale při správném využití prostoru stále luxusní.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Macy Miller
                   

Vzhledem k současné situaci na trhu s nemovitostmi, nedostatku místa pro výstavbu nových domů a zároveň požadavku stále větší skupiny lidí na vlastní bydlení můžeme předpokládat rozmach tohoto druhu „mini domků“ i v našich končinách. Že byste si nedokázali představit život na tak malém prostoru? Nejde jen o zvyk (ačkoliv i ten je důležitý), klíčové je zejména správné a účelné využití dostupného prostoru.  
Dům se jménem Minimotives a rozlohou 18,2 m2

Když Macy Millerová přemýšlela o vlastním bydlení, snažila se snížit náklady na minimum. Ačkoliv hypotéka není ve Spojených státech nic ojedinělého, chtěla se jí mladá žena za každou cenu vyhnout. Dlouho přemítala nad různými podobami domků, až jednou přišla s řešením – dům bude velmi malý a postaví ho na přívěsu, aby s ním později mohla s rodinou i cestovat. O tom, že se Macy dům povedl, svědčí i fakt, že je citovaný v časopisech TIME, Dwell a v nespočtu online magazínů.


iZdroj fotografie: Se souhlasem Macy Miller
Interiér Minimotives prochází neustálými drobnými přeměnami

Macy dokázala na 18 metrech čtverečních vytvořit plnohodnotné bydlení pro svoji čtyřčlennou rodinu (manžela Jamese a děti Hazel a Milese) i jejich psa Denvera (německá doga). Aby měly děti plnohodnotný pokoj, mladá architektka přeměnila původní verandu v přístavek. Stavbu zvládla rodina pouze svépomocí, přičemž náklady se vyšplhaly na pouhých 238 187 Kč (dle aktuálního kurzu dolaru). Stavět začala Macy v roce 2011.

Vzdušný a funkční prostor, který je domovem

Ačkoliv Macy začala plánovat dům pouze pro svoji potřebu, krátce po započetí stavby se seznámila se svým dnes již manželem. Toho myšlenka skromného bydlení nadchla a dál pokračovali ve stavbě společně. Díky ženině kreativitě a odhodlání zkoušet nové věci v Minimotives nechybí ani kompostovací toaleta či sálavá podlaha. Jak rodina na vlastní kůži zakouší, i na tak malý prostor se pohodlně vejdou čtyři lidé, respektive dva dospělí a dvě děti.


iZdroj fotografie: Se souhlasem Macy Miller
Koupelna s toaletou jsou malé, avšak kompaktní

V domě je kladen důraz na vzdušnost a funkčnost – je tedy plný nejrůznějších vychytávek a detailů, které pomáhají efektivně využít dostupný prostor. Nechybí tedy ani množství úložných prostor či zásuvek. Většina nábytku se využívá k několika činnostem – kupříkladu stůl v obývacím pokoji slouží i jako pracovní či jídelní plocha. Kuchyň pak disponuje plnohodnotným vybavením a od té například „panelákové“ se příliš neliší.


iZdroj fotografie: Se souhlasem Macy Miller
Kuchyň je tvořená plnohodnotnou kuchyňskou linkou a působí velmi vzdušně

Koupelna je řešena skromněji – našli byste zde sprchový kout a malé umyvadlo s vestavnou skříňkou. Toaleta je kompostovací. Původně dům disponoval i prostornou verandou, kde manželé rádi trávili své společné večery. Ovšem s příchodem dětí pocítili potřebu dát jim plnohodnotný pokoj, proto prostor uzavřeli a přeměnili ho na obytnou místnost. Tato přestavba je vyšla na dalších přibližně 34 449 Kč (dle aktuálního kurzu dolaru).

Zdroj: Tiny House

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 1170 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Léčba bolestivého sedacího nervu za pouhých 10 minut. Bez nutnosti léků a lékařské návštěvy
DámskýDeník.cz
Zdánlivě nevinné vyvolávání duchů stálo jednu z dívek život. Na něco důležitého totiž zapomněly
Události247.cz
Zdražování nabralo na síle. Ministryně financí Schillerová odmítá svůj podíl viny a dále rozdává úsměvy
VědaŽivě.cz
Zabití Josefa Odložila má dvě verze. Proč došlo k omilostnění syna zabijáka? Věra Čáslavská důvod neunesla