Levitující zahrádka v mechové kouli je netradiční inspirací z Japonska. V interiéru je středem pozornosti, uchvátí každou návštěvu

Pokud máte rádi rostliny a zároveň si potrpíte na moderně zařízeném interiéru, kokedamy jsou pro vás tím pravým řešením. Pyšní se krásou a navíc nenáročností.

i Zdroj fotografie: Uživatel Flower58 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kokedama v překladu znamená “mechová koule”. Jedná se o velice zajímavý styl pěstování, kdy se kořenový systém rostliny obalí substrátem do kulatého tvaru, následně mechem a ten se pak obváže provázkem či drátkem. Kokedamy svůj původ nachází v Japonsku, kde je pěstitelé a pěstitelky původně pokládali na talířky nebo misky umístěné na stolech. Dnes se spíše zavěšují do prostoru, čímž nádherně oživují interiér.

Jejich zalévání má svá pravidla

Jako každá jiná rostlina, i kokedama potřebuje pravidelně zalévat (přibližně jednou až dvakrát týdně) . Pro tuto činnost zvolte vodu:

  • převařenou,
  • odstátou
  • nebo dešťovou.

Při použití jakékoli jiné byste mohli poškodit mechový obal, který je vysoce náchylný na chlor. Zálivka by dále měla být pokojové teploty. Obecně totiž platí, že pokojovky špatně snášejí zalévání studenou vodou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při zálivce si počínejte takto:

  1. Do kýble či jiné větší nádoby nalijte vodu a vložte do ní kokedamu.
  2. Držte mechový obal pod hladinou, dokud nenasaje dostatečné množství tekutiny (dokud nepřestanete vidět bublinky, trvá to přibližně 30-40 vteřin).
  3. Vyndejte rostlinu z vody a nechte ji okapat nad umyvadlem (zásadně ji nemačkejte).
  4. Vraťte ji na místo.

Během vegetačního období potřebují pohnojit

Od jara do podzimu byste rostlinám měli dopřát pravidelnou dávku živin. Na trhu je k dostání mnoho typů hnojiv, mezi které patří tyčinky, granule nebo roztok. Nezapomeňte ovšem na to, že každý druh pokojovky má jiné nároky. Vybírat můžete z přípravku pro:

  • rostliny okrasné listem nebo květem,
  • kaktusy a sukulenty,
  • orchideje a bromélie.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Kapradiny nesnáší přímé sluneční paprsky

Co se týče umístění, tak záleží na druhu rostliny. Kapradiny, jako je např. sleziník, parožnatka nebo daválie, ke správnému růstu potřebují světlé prostředí bez přímých slunečních paprsků. Dařit se jim tedy bude u oken orientovaných na západ nebo sever. Oproti jiným pokojovkám jsou náchylnější na sucho, proto je třeba dopřát jim zálivku o něco častěji.

Nejde jen o vlhkomilné druhy

Jakožto kokedamy můžete pěstovat také sukulenty a kaktusy. Příkladem je hoya kerrii nebo rhipsalis. Musíte u nich ovšem dbát na to, že jim vyhovuje sušší substrát. Zalévejte je tedy střídmě vždy po úplném proschnutí zeminy. Místo obvyklé zálivky můžete jednou za čas provést porosení mechového obalu.

Co si o kokedamách myslíte? Pořídili byste si je domů?

Chcete si kokedamu vyrobit sami? Žádný problém. Není na tom nic těžkého

Zdroj: Pistilsnursery, Kokedamy

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Eva Navrátilová

Zobrazit další články