6 věcí, které byste měli vědět, pokud máte, či chcete vlastní studnu. Měl by je znát každý správný chalupář

Ne každý chce používat vodu z veřejného vodovodu. Někteří lidé si místo toho raději vykopou studnu. Před tím by však měli znát několik věcí.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pitná voda je základním aspektem běžného života. Málokdo ovšem uvažuje o jejím zdroji a jestli není náhodou výhodnější ji brát z vlastního. Pokud tedy žijete ve venkovské oblasti a rádi byste přestali být závislí na veřejném vodovodu, měli byste vědět pár věcí předtím, než se do kopání studny pustíte.

Prameny studny jsou věčné, nebo ne?

Komunální zásoby vody, ze kterých čerpá většina lidí, jsou udržovány tak, aby dodávaly vodu nepřetržitě, pokud nedojde ke katastrofám. Stejně tak fungují soukromé studny. Existují ovšem okolnosti, za nichž mohou selhat. Voda ze studny může vytéct, nebo dokonce vyschnout. To se nestává často, nicméně k tomu může dojít, když překročíte limity svých zásob. Voda v tomto případě navíc může zhnědnout a vypadat blátivě.

iZdroj fotografie: Unsplash

Abyste našli vodu, musíte kopat nebo vrtat tak dlouho, dokud se nedostanete k vodonosným vrstvám (vrstvám propustné horniny obsahujícím vodu). Stavba studen odpovídá třem kategoriím. Kopané jsou nejmělčí. Mají hloubku od 3 do 9 metrů a mohou být obloženy dlaždicemi či cihlami. Ražené studny jsou 9 až 15 metrů hluboké. Avšak tím, že čerpají vodu blízko povrchu, jsou náchylné ke kontaminaci. Vrtané studny jsou hluboké 30 až 300 metrů a ve srovnání s předešlými jsou nejbezpečnější z hlediska kontaminace.

Ne vždy je možné mít vlastní studnu

V závislosti na vaší poloze může být voda buď příliš mělká, nebo příliš hluboká. U příliš mělkých dochází ke kontaminaci, příliš hluboké jsou zase náročné na náklady a mívají méně vody, než vám za tu námahu stojí. Pokud jste v příliš suché oblasti, tak na vodu ani nemusíte nikdy narazit.

iZdroj fotografie: Freepik

Voda ze studny vám určitě zachutná, což je jedna velká výhoda. Městské systémy totiž vodu upravují různými chemikáliemi, aby byla bezpečná pro běžnou spotřebu. Možná jste již ochutnali vodu z vodovodu, ze které vás vyloženě natáhlo. To se vám u té studniční nestane, jelikož pro mnoho lidí je lepší než ta obyčejná. Navíc obsahuje mnoho živin, jež jsou prospěšné vašemu tělu.

Každý rok byste ji měli testovat

Svou studnu můžete považovat za hrdost a znak nezávislosti, s tím ovšem přichází i zodpovědnost. Je totiž jen a jen na vás si zajistit, aby voda z ní byla bezpečná k pití. Město za to nezodpovídá. Měli byste tedy každý rok provést testování. Někdy dokonce i častěji, pokud máte podezření, že něco není v pořádku. Pokud zjistíte, že je kontaminovaná, nepijte ji. Jestli dojde k jejímu chemickému znečištění, tak se v ní ani nekoupejte.

iZdroj fotografie: Freepik

Čím více nás na planetě je, tím dražší může městská voda z veřejného vodovodu být. Sice budete muset nějakou korunu vynaložit na správnou údržbu vašeho vodního systému, přesto máte šanci hodně ušetřit. Pokud se na vašem pozemku navíc studna již nachází, ušetříte i na nákladech za její stavbu.

Zdroj: HowStuffWorks

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články