Pokud máte v bytě či domě úzkou místnost, poradíme vám, jak jí opticky dodat více prostoru

Ne každý má v sobě skrytého interiérového designéra, který vstoupí do místnosti a v podstatě ihned ví, co a jak by se mělo změnit, aby prostor působil lépe. Pokud však uvažujete nad tím, jak proměnit příliš úzkou místnost v příjemnější místo, můžete před povoláním odborníka vyzkoušet některý z našich níže uvedených tipů.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   
iZdroj obrázku: Pixabay
Zvolte vhodné kombinace barev

Rada č. 1: Čarování s barvami

Pro menší prostory se více hodí světlejší barvy, které danou místnost prozáří a docílí se tak dojmu, že je větší než ve skutečnosti. Zapamatujte si však, že toto osvědčené pravidlo platí pouze pro delší stěny, pro které můžete volit například barvu bílou, béžovou, světle šedou, a podobně. Pokud jde však o kratší stěny, tam je situace naprosto odlišná, tuto oblast potřebujete zvýraznit, a to různými způsoby, například kontrastní barvou, velkými nápisy nebo i tapetami s výraznými většími vzory.

Rada č. 2: Tajemství je v optimálním osvětlení

Pokud chcete nějaký prostor opticky zvětšit, jako první cesta se nabízí již výše zmíněné vhodně zvolené spektrum barev, což je samozřejmě pravda. Často se však zapomíná na osvětlení, které má na výsledné působení daného prostoru rovnocenný vliv. Pokud tedy budete chtít například opticky rozšířit úzkou chodbičku, můžete do ní světla umístit tak, že budou směřovat od prostřední části stropu ke všem stěnám. Divili byste se, jaký efekt takovýto styl osvětlení má. Pokud jde o svítidla, ideální je, když jsou skrytá.

Pocitovému zvětšení místnosti pomůže například také zakomponování

  • tapety s celoplošným potiskem
  • velkého zrcadla, nebo
  • velkého a zajímavého obrazu.

Rada č. 3: Jak na podlahu

Pokud je místnost ve tvaru více či méně pravidelného kvádru, jeví se nám jako nepřirozenější volit podlahovou krytinu s dekorem orientovaným tak, že směřuje kolmo ke stěnám, případně k protilehlému oknu. Pokud se však této tendence pokusíte na nějaký čas vzdát a například při rekonstrukci zkusíte jen cvičně položit v dané místnosti parkety pod úhlem 45 stupňů, uvidíte sami, jaký překvapující efekt to bude na celou místnost mít.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Pomohou i pruhy

Rada č. 4: Podélné pruhy

Pamatujete si na módní rady, které jste slýchávali už od dětství? Mezi nejčastější patřilo, že lidé s vyšší nadváhou nebo obezitou by se měli vyhýbat nošení oděvů se vzorem podélným pruhů, protože ty je opticky ještě rozšiřují. Nabízí se tedy otázka, proč toto pravidlo nevyužít také pro rozšíření úzkého prostoru. Můžete například stěnu ležící naproti vchodu do místnosti celou potáhnout tapetou, na které budou právě podélné pruhy, a to nejlépe v přírodních barvách.  

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články