Jak si zařídit domácí kancelář, aby vás motivovala k lepšímu výkonu

Práce z domova neboli home office je moderní způsob výkonu práce, kdy zaměstnanec pracuje z domu pomocí výpočetní techniky, a to buď v rámci celého pracovního týdne nebo jen v některých dnech.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Ve druhém případně se jedná o částečný home office, který zaměstnanec kombinuje s klasickým příchodem do práce.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Zařízení domácí kanceláře má svá pravidla

Specifika práce z domova

Práce z domova je pro řadu zaměstnanců, ale i zaměstnavatelů zajímavá a u některých profesí se využívá poměrně často, například v oblasti IT.

Tento typ práce má svá specifika, kterými jsou zejména

  • flexibilita volby pracovní doby a větší možnost sladit ji se soukromým životem, a na druhou stranu
  • vyšší nároky na zodpovědnost zaměstnance a jeho schopnost samostatně si rozvrhnout úkoly podle priorit.

Home office se prakticky na celém světe v letošním roce významně rozšířil zejména v souvislosti s pandemií koronaviru, kdy pro mnohé subjekty a společnosti to byla ideální cesta, jak umožnit lidem zůstat z bezpečnostních a zdravotních důvodů doma a zároveň odvádět potřebnou práci.

Motivující domácí pracovní prostředí

Když už pracujete z domova, je samozřejmé, že je lepší vytvořit si takové pracovní prostředí, které vám umožní se soustředit a dosáhnout co nejlepších pracovních výkonů. Není přitom ani tak důležité, jestli máte k dispozici pouze pracovní koutek nebo celý pokoj.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Práce doma není pro každého

Každý člověk je jiný a každému vyhovuje jiné prostředí, jiné materiály a jiné barvy. Je zapotřebí si všechny tyto skutečnosti uvědomit a pracovní prostředí podle toho upravit.

Pokud jde o tipy na některé prvky, kterými můžete svůj pracovní prostor doplnit, jedním z nich může být například polička z přírodního dřeva, která vám přinese kousek přírody a zároveň vám poslouží jako odkládací prostor například pro vaše knihy nebo pro umístěni lampy, a podobně.

Máte-li pocit, že se ve vašem bytě nebo domě nenachází žádný vhodný kout, který byste mohli využít pro své pracovní účely, najdete možná nepoužívanou komoru nebo zabudovanou skříň. Pokud vyjmete dveře a prostor vhodně upravíte a osvětlíte, může se stát vaší novou pracovnou. Pokud jste příznivci korku a potřebujete mít po ruce řadu podkladů a poznámek, můžete celou jednu stěnu nebo její větší část překrýt korkem a využívat ji jako téměř nekonečnou nástěnku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články