Nejmenší byt na světě má jen 8 m², ale poskytne vše potřebné k žití. Geniálně řešený prostor si zaslouží pochvalu

Pokud vás vždycky zajímalo, jak asi vypadá bydlení v Tokiu, můžete se podívat do několika pokojů jedné slečny. Sama říká, že i v takto stísněném prostoru se jí nežije špatně.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Emma Jones
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Emma Jones
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Emma Jones
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Emma Jones
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Emma Jones
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Emma Jones
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Japonsko je 2 nejlidnatější ostrovní zemí světa. Žije zde přibližně 125,8 milionů lidí (údaj z roku 2020). Kvůli takto vysokému počtu je potřeba pro lidi přizpůsobit i bydlení, aby mohl mít každý člověk svůj domov. Stísněné životní podmínky a zmenšená architektura je standardem. Obyvatelka Emma se nastěhovala do jednoho bytu v Tokiu, který je i podle japonských standardů mnohem menší, než je obvyklé. Celé obydlí má pouhých 8 metrů čtverečních. Život v takových podmínkách podle ní není špatný.

Malý byt působí hezkým dojmem

Tento byt je tak malý, že Emmě stačí, když natáhne obě ruce a dotkne se obou stěn zároveň. Lidé, kteří toto místo navrhovali si dali práci s tím, aby i takto málo prostoru působilo útulně. Veškeré místnosti jsou spíše na výšku, úzké a působí halovým tvarem. Možná, že právě díky výšce nepůsobí prostor hodně omezeně. V Celém bytě se nachází pouze jedno okno a balkonové dveře, které dovnitř propouští denní světlo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V kuchyni toho příliš neuvaříte

Ti, kteří by si zde chtěli uvařit nějakou specialitu by nebyli příliš nadšení. V této malé kuchyni totiž naleznete pouze dřez a jediný varný prvek. Na přípravu jídla zde není téměř žádný prostor. Emma si jej vytváří tak, že na okraj dřezu si položí malé prkénko, na kterém je schopná nakrájet třeba zeleninu. Sama přiznává, že jídlo musí být hlavně jednoduché. Jídlo o více chodech nebo složité na přípravu by se vám zde chystalo pravděpodobně hodně těžce.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Emma Jones

V tokijských bytech je však celkem běžné, že mnoho z nich je určeno primárně pro pracovníky, kteří si doma nevaří. Stravují se hlavně venku nebo si domů přinesou už hotový pokrm. Hodně se zde využívá služba rozvozu jídla na skútru, kdy lidé nemusí ztrácet čas nad chystáním oběda nebo večeře. Zaměstnanci se tak mohou více věnovat své práci.

V koupelně se příliš neotáčejte

Koupelnu navrhoval pravděpodobně někdo, kdo si dal hodně práce s tím, jak na malý prostor dostat toaletu, umyvadlo a sprchu. Nakonec se mu to však podařilo a výsledek není vůbec špatný. Celý prostor je totiž navržen jako mokrá místnost s umyvadlem. To lze jednoduše otočit, aby zakrylo toaletu. Díky tomu se vytvoří více prostoru a zároveň budou před vlhkostí chráněny některé prvky (toaletní papír, hygienické potřeby). Při sprchování se tedy nemusíte bát, že byste něco omylem namočili.

Ložnici naleznete nahoře

Při vstupu si lze všimnout žebříku, který vede nahoru. Zde se nachází pouze malé patro na spaní a je umístěno přímo nad vchodem do bytu. Pro některé lidi by spaní v takto malém prostoru mohlo být klaustrofobické. Emma jej však považuje za uklidňující. Na celém bytě se jí líbí to, že za necelých 14 tisíc měsíčně jí byt umožňuje být kreativní. Vyrůstala v Austrálii a nyní je pro tuto cestovatelku život v Tokiu hodně odlišný od toho, na co je zvyklá. Na nic si ale nestěžuje a baví ji, že si vždy najde nějaké řešení.

Dokázali byste žít v takto malém bytě?

Zdroj: Livingbiginatinyhouse

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články