Určité pokojovky vyčistí vzduch v místnosti desetkrát lépe než drahé čističky. Takhle přepychově se vám doma ještě nedýchalo
Pokud se doma potýkáte se špatným vzduchem, zkuste namísto neustálého větrání nebo koupě drahých přístrojů sehnat pár rostlin.
Obsah
Možná máte doma některé z květin, jimiž pročistíte v místnosti vzduch, aniž byste o tom věděli. Jedná se zpravidla o typické pokojové rostliny, které má řada lidí v bytě a jsou běžně k sehnání v obchodech. Dokáží na sebe navázat a pohltit nečistoty poletující v okolí, jako je benzen, amoniak či formaldehyd. Jejich přítomnost v domě tak velmi ocení lidé žijící blízko továren nebo uprostřed města.
Spící panna pročistí vzduch
Tato rostlina, jinak také nazývaná aglaonema, na sebe dokáže navázat okolní poletující částečky nečistot. Navíc pohlcuje zápach, přičemž ona sama nevydává žádné aroma, které by vás mohlo obtěžovat. Aby se jí skutečně dařilo, měla by být umístěna v polostínu. Rovněž ji dvakrát týdně zalévejte. Při správné péči se vám rostlina odvděčí tím, že bude zútulňovat obývané prostory a čistit okolní vzduch.
Tenura také funguje skvěle
Lidově se této rostlině říká „tchýnin jazyk“ díky jejímu ikonickému vzhledu. Z květináče rostou jen dlouhé silné listy zelené barvy se žlutými okraji, pro něž si rostlina vysloužila takovéto připodobnění. Tenura potřebuje být na přímém světle a dostat zálivku každé 2 týdny, aby krásně rostla. Během celého dne pak zdravý tchýnin jazyk dokáže polapit velké množství polétavých částic a pročistit vzduch.
Banánovník potřebuje vlhko
Pokud máte dosti vysoké stropy, můžete si domů opatřit i menší banánovník. Ten dorůstá přibližně 3 metrů a potřebuje i dostatek místa na šířku. Hodí se do místností, v nichž je vyšší vlhkost, kterou od přírody potřebuje ke správnému růstu a zdraví. V takovém ovzduší se pak šíří prach podstatně méně a hůře než v suchých místnostech. Samotná rostlina pak polapí mikroskopické nebezpečné látky.
Dracénu dejte na světlo
Přímo pod okny je výborné místo pro rostliny, které vyžadují přímé sluneční záření. Jedním z takovýchto milovníků světla je dracéna, jejíž světlající listy indikují, že ho má nedostatek. Jelikož je od přírody zvyklá na vyšší teploty a méně vody, stačí ji zalévat jednou týdně. Pokud však chcete, aby její listy absorbovaly a chytaly nečistoty z okolí, měli byste jí pravidelně svlažovat listy.