Máte ještě doma haléře? Tenhle má cenu 1,5 milionu korun
adbz.cz » Hobby » Kdo si nechal doma haléře, ten může pořádně vydělat. Tenhle se prodal za 1 550 000 Kč

Kdo si nechal doma haléře, ten může pořádně vydělat. Tenhle se prodal za 1 550 000 Kč

Pokud doma najdete tento starý pětihaléř, můžete si přijít na hezké peníze. Během poslední aukce se prodal za více než 1 500 000 Kč.

halere padesatnik ruka
Zdroj fotografie: Česká televize

Starožitné mince jsou oblíbeným předmětem mnoha světových investorů a sběratelů a i v Česku se nachází kusy, za které jsou tito movití lidé ochotni zaplatit miliony korun. To se týká například i pětihaléře z roku 1924, který je spojován s mnoha spekulacemi a v oběhu se ho nachází pouze pár desítek kusů. V případě, že byste ho našli u sebe na půdě nebo v babiččině spíži, můžete si dle webu PoznatSvet přijít klidně na více než 1 500 000 Kč. 

Pětihaléř z roku 1924 prodáte za 1 550 000 Kč 

Pětihaléř z roku 1924 má mezi sběrateli obrovskou hodnotu, a to i přes to, že vesměs nikdo neví, proč je tak vzácný. Existuje však několik různých hypotéz, jako například ta, že se v druhé polovině tohoto roku při pokusu o ražbu mincí porouchalo strojní zařízení a úředníci již nechtěli v jejich tvorbě pokračovat – z předchozího roku jich totiž mělo být tolik, že to nebylo třeba, a tak zkušební kusy skončily v rukách vysoce postavených zaměstnanců.

Hobby

Schovali jste si staré mince? Dostanete za ně desítky tisíc korun. V oběhu jich zůstala spousta

Schovali jste si staré mince? Dostanete za ně desítky tisíc korun. V oběhu jich zůstala spousta
<!-- wp:paragraph --> <p>Starožitné mince jsou oblíbeným předmětem mnoha světových investorů a sběratelů a i v Česku se nachází kusy, za které jsou tito movití lidé ochotni zaplatit miliony korun. To se týká například i pětihaléře z roku 1924, který je spojován s <strong>mnoha spekulacemi a v oběhu se ho nachází pouze pár desítek kusů</strong>. V případě, že byste ho našli u sebe na půdě nebo v babiččině spíži, můžete si dle webu <a href="https://www.poznatsvet.cz/kultura-a-umeni/nejvzacnejsi-ceska-mince-petihaler-1924/" target="_blank" rel="noreferrer noopener">PoznatSvet</a> přijít klidně na více než 1 500 000 Kč. </p> <!-- /wp:paragraph --> <!-- wp:heading --> <h2 class="wp-block-heading">Pětihaléř z roku 1924 prodáte za 1 550 000 Kč </h2> <!-- /wp:heading --> <!-- wp:paragraph --> <p>Pětihaléř z roku 1924 má mezi sběrateli obrovskou hodnotu, a to i přes to, že vesměs nikdo neví, proč je tak vzácný. Existuje však několik různých hypotéz, jako například ta, že se v druhé polovině tohoto roku při pokusu o ražbu mincí <strong>porouchalo strojní zařízení a úředníci již nechtěli v jejich tvorbě pokračovat</strong> – z předchozího roku jich totiž mělo být tolik, že to nebylo třeba, a tak zkušební kusy skončily v rukách vysoce postavených zaměstnanců.</p> <!-- /wp:paragraph --> <!-- wp:wm/block-related-post {"selectedPostId":264326} /--> <!-- wp:paragraph --> <p>Různé spekulace, teorie a velmi malé množství těchto kusů poté způsobily, že hodnota pětihaléřů z roku 1924 začala každým rokem stoupat. Již v roce 2007 byl během aukce vydražen za 287 500 Kč, načež ho rok nato koupil rakouský sběratel za 328 000 Kč. V roce 2010 za něj poté anonymní sběratel zaplatil <strong>více než půl milionu korun a jeho největší okamžik přišel v roce 2023</strong>. Tehdy byl totiž dle serveru <a href="https://news.refresher.cz/135726-Zahadny-ceskoslovensky-haler-z-roku-1924-byl-vydrazen-za-1-5-milionu-korun-V-cem-spociva-tajemstvi-teto-mince" target="_blank" rel="noreferrer noopener">Refresher</a> vydražen během jubilejní 30. aukce za neuvěřitelných 1 550 000 Kč, což vyvolalo mnoho rozruchu.</p> <!-- /wp:paragraph --> <!-- wp:image {"id":267397,"sizeSlug":"full","linkDestination":"media"} --> <figure class="wp-block-image size-full"><a href="https://adbz.cz/wp-content/uploads/2024/06/aukce-kladivo-kniha.jpg"><img src="https://adbz.cz/wp-content/uploads/2024/06/aukce-kladivo-kniha.jpg" alt="" class="wp-image-267397"/></a></figure> <!-- /wp:image --> <!-- wp:paragraph --> <p>V současné době je po tomto unikátním kousku velká poptávka, tudíž pokud byste ho našli u sebe doma, rozhodně s ním neváhejte vyjít na trh. Poznat jej můžete tak, <strong>že je ražený z mosazi, má průměr 16 milimetrů a váží 1,6 gramu</strong>. Jeho autorem byl přitom známý sochař, řezbář a medailér Otakar Španiel, který na něm zanechal skvostné miniaturní detaily.</p> <!-- /wp:paragraph -->

Schováváte si jako suvenýr staré mince? Tak se podívejte, jestli mezi nimi není některá vzácná, která by vám mohla vydělat desetitisíce koru… více

Různé spekulace, teorie a velmi malé množství těchto kusů poté způsobily, že hodnota pětihaléřů z roku 1924 začala každým rokem stoupat. Již v roce 2007 byl během aukce vydražen za 287 500 Kč, načež ho rok nato koupil rakouský sběratel za 328 000 Kč. V roce 2010 za něj poté anonymní sběratel zaplatil více než půl milionu korun a jeho největší okamžik přišel v roce 2023. Tehdy byl totiž dle serveru Refresher vydražen během jubilejní 30. aukce za neuvěřitelných 1 550 000 Kč, což vyvolalo mnoho rozruchu.

aukce kladivo kniha
Zdroj fotografie: Pixabay

V současné době je po tomto unikátním kousku velká poptávka, tudíž pokud byste ho našli u sebe doma, rozhodně s ním neváhejte vyjít na trh. Poznat jej můžete tak, že je ražený z mosazi, má průměr 16 milimetrů a váží 1,6 gramu. Jeho autorem byl přitom známý sochař, řezbář a medailér Otakar Španiel, který na něm zanechal skvostné miniaturní detaily.