76 % Čechů pravidelně přichází o 5 000 Kč a ani o tom neví. Stačí si přitom zkontrolovat jeden údaj na elektroměru

Pokud vám neustále rostou účty za elektřinu, možná stačí zkontrolovat svůj elektroměr. Jeho poškození stojí mnoho Čechů každý měsíc plno peněz.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ceny za elektřinu v letošním roce sice začínají zvolna klesat, ale stále jsou daleko od svých norem, na které byli mnozí Češi dlouhá léta zvyklí. To je také důvod, proč se dlouhá řada kutilů snaží hledat způsoby, jak co nejefektivněji využívat svou domácnost, a případně tak ušetřit peníze, které by jinak přišly nazmar. Na vině totiž může být dle serveru Genialne například i elektroměr a jeho nesprávné údaje, což si většina lidí stále neuvědomuje. 

Kontrola funkce elektroměru 

Pravděpodobně každý dům v České republice má svůj elektroměr, který poskytuje majiteli nemovitosti informace o aktuální spotřebě jeho domácnosti. Tyto údaje však nemusí být v každém případě správné a naopak mohou sloužit k maskování skutečných hodnot, za které každý měsíc platíte vysoké částky peněz. Vyplatí se proto jednou začas zkontrolovat, zda zařízení funguje správně a vy zbytečně nepřicházíte o své finanční prostředky. 

V první řadě je třeba poznamenat, že existuje mnoho druhů elektroměrů, a proto se vždy ujistěte, že víte, jak s daným zařízením správně manipulovat (návod bývá často na jeho povrchu). Poté se můžete pustit do testu spotřeby energie – a to tak, že vypnete všechna zařízení ve své domácnosti. Poté zkontrolujete, zda váš elektroměr stále ukazuje spotřebu. V případě, že ano, zařízení dle serveru Tectra nejspíše nefunguje správně.

prodlužovačka iZdroj fotografie: Freepik
Problémy s elektroměrem vás každý měsíc mohou stát plno peněz.

Pozor na viditelné praskliny 

Pokud jste problémy odhalili i vy, nahlaste poruchu měřiče svému dodavateli energie a ujistěte se, že danou situaci bude co nejrychleji řešit. Rovněž po testu zkontrolujte, zda zařízení není poškozené nebo na sobě nenese viditelné praskliny. Tyto nedostatky mohou ovlivnit jeho měření, a zvyšovat tak vaše měsíční účty za elektřinu. Na webu adbz jsme také psali o pravděpodobných cenách za energie v roce 2024

Jak se kontrola vydařila vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články