Účinný návod, jak se postarat přes zimu o pokojové rostliny. Pokud to neuděláte, riskujete, že vám vyschnou a zahynou

Během chladných měsíců se množství denního světla snižuje, v důsledku čehož pokojové rostliny mění své nároky. Je tak potřeba jim v tomto období věnovat speciální péči.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podzim je již v plné síle a zima se blíží. Zatímco lidé se dokáží nižším teplotám pohotově přizpůsobit, pokojové rostliny toho nejsou schopny. Kombinace nižších teplot, studeného vzduchu a sníženého množství slunečního svitu může způsobit, že se jim přestane dařit a začnou strádat. Je tak potřeba tomu přizpůsobit způsob, jakým o ně v chladnějším období pečujeme.

Udržujte pokojové rostliny v teple, ne však příliš velkém

Mnohé rostliny jsou velmi citlivé na studený vzduch či průvan. Je tak nutné zajistit, aby byly umístěny mimo jeho dosah. Toho můžete částečně dosáhnout tím, že utěsníte okna a dveře ve vašem domově, kudy by mohl unikat. Dejte si však naopak pozor i na přílišné teplo, mohlo by jim uškodit stejně jako studený vzduch.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyvarujte se umístění vašich pokojových rostlin k radiátoru, krbu či jiným podobným tepelným zdrojům. Ideální teplota, v níž byste je stabilně měli udržovat, činí 18–24 stupňů Celsia během dne a minimálně 10 °C v noci.

Omezte množství zálivky

Ačkoliv máte pokojové rostliny umístěny uvnitř, většina z nich na podzim a v zimě „spí“. Jelikož mají k dispozici méně slunečního svitu, rovněž rostou méně. To však také znamená, že nepotřebují tolik vody ani hnojiva. V těchto měsících tak aplikujte zálivku teprve ve chvíli, kdy je substrát suchý 5 cm pod povrchem. To lze ověřit jednoduchým testem špejlí. Zapíchněte ji do květináče. Pokud ji vytáhnete úplně suchou, můžete rostlinu zalít. V opačném případě ještě pár dní počkejte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přelití substrátu, v němž je rostlina zasazena, může vést k uhnití kořenů, vzniku plísní a mnohým dalším potížím. Pokud si tak všimnete náhlého žloutnutí listů a počínající plísně v květináči, omezte frekvenci zalévání. Za zvážení rovněž stojí zalévání rostlin v zimě teplou vodou. Díky tomu porostou rychleji a lépe.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co se týče frekvence zalévání, mnozí majitelé pokojových rostlin zalévají rostliny přibližně 1krát týdně. I v zimě je vhodné v tom pokračovat, nicméně je nutné omezit množství zálivky na přibližně čtvrtinu až polovinu běžného množství. A to závislosti na potřebách dané rostliny.

Zvyšte vlhkost ve vašem domově

Snížená vlhkost v chladných měsících je problém jak pro lidi, tak pro jejich rostliny. Těm nejvíce prospívá vlhkost vzduchu okolo 50–60 %. Nejsnadnějším způsobem je pořídit si zvlhčovač vzduchu, případně přesunout rostliny do místností se zvýšenou vlhkostí vzduchu. Týká se to především koupelny či kuchyně. Nebo si připravte plech či pekáč, na něž položíte několik kamenů, a následně zalijete vodou. Poté rostliny umístíte na kameny. Ty slouží primárně k tomu, aby se voda nedostala ke kořenům rostlin a nedošlo tak k přelití.

Očistěte pokojové rostliny od prachu

Abyste měli jistotu, že navzdory menšímu množství světla jej vaše rostliny v tomto období získají maximum, je nutno zajistit, aby jejich listy byly čisté. Každých několik týdnů proto rostliny opatrně a lehce osprchujte, případně vlhkým hadříkem otřete veškerý prach z jejich listů. Díky tomu budou moci lépe vykonávat proces fotosyntézy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bez dostatku světla se neobejdou

To nejdůležitější na závěr. Pokojové rostliny během chladnějších měsíců potřebují světlo více než cokoliv jiného. Dbejte tak na to, abyste průběžně květináče otáčeli. Jen tak budete mít jistotu, že každá z rostlin dostane tolik světla, kolik jen je možné. Pokud by však přirozené denní světlo nestačilo, použijte žárovku s plným světelným spektrem (full-spectrum). Sviťte s ní na své rostliny alespoň 12–14 hodin denně. Díky tomu se jim bude zaručeně dařit. Jak o své pokojové rostliny v zimě pečujete vy?

Zdroj: GetUrbanLeaf

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Darina Smoláková

Zobrazit další články