Nevyhazujte nefunkční vánoční světýlka. Hodinový manžel prozradil, jak je jednoduše opravit a ušetřit tisíce korun za nová

Vánoční osvětlení je náchylné k poruchám. Abyste nemuseli pokaždé kupovat nové, zkuste jej zprovoznit pomocí těchto jednoduchých triků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ve většině domácností patří instalace vánočního osvětlení k adventním tradicím. Bohužel se až příliš často stává, že po zapojení do elektřiny jedna i několik žárovek nefunguje. Světýlka proto končí v koši, což je škoda. Ale jelikož sváteční osvětlení je jednoduchým zařízením, můžete se jej za pomoci několika nástrojů a levných součástek pokusit opravit sami.

Když nejde proud

Základním předpokladem je, aby do osvětlení šel proud. Proto by vaše první kroky měly vést k rozvodné desce. Najděte obvod, do kterého jsou vánoční světýlka zapojená, a jemně pohněte jističem směrem ke středu panelu. Pokud bude působit pružně, byl vyhozený a do zásuvky nešel proud. Pohněte jističem dozadu a poté znovu směrem do středu. Jistič by se měl nahodit. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud není chyba v domovním rozvodu, zkontrolujte pojistku osvětlení. Nejprve odpojte světla ze zásuvky. Pomocí šroubováku otevřete zástrčku, kde najdete jednu, nebo dvě pojistky. Pojistku vyjměte a zkontrolujte proti světlu. Pokud je uvnitř hnědá či černá nebo pokud je vlákno viditelně přerušené, pojistka pravděpodobně již nefunguje. Vložte náhradní pojistku a znovu zapojte světla. Malý plastový sáček s náhradními žárovkami, který je často připevněn k řetězci světel, někdy obsahuje i náhradní pojistky.

Když nefunguje žárovka

Problém může být také v samotných žárovkách, které mohou být uvolněné nebo spálené. Jedním ze způsobů, jak to zkontrolovat, je začít na jednom konci řetězce a metodicky přecházet od žárovky k žárovce. Efektivnějším a méně časově náročným způsobem, jak v podstatě udělat totéž, je použít tester (zkoušečku) vánočních žárovek. Se zapojenými světly zapněte tester a pomalu jím projeďte celý řetěz. V oblasti bez napájení přestane tester pípat.

iZdroj fotografie: Unsplash

Přerušená vlákna nejsou jedinou příčinou selhání žárovky. Může jí být i tzv. bočník. Bočník je navržen tak, aby udržoval proudění elektřiny, i když je vlákno přerušené. Když bočník nefunguje, selže celý řetěz vánočních světel. Existují však přístroje, které vadné bočníky detekují prostřednictvím napětí ve vedení. Nicméně většina LED žárovek bočníkem nedisponuje.

Opravujete vánoční světýlka, nebo si raději koupíte nové?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jednodenní půst může mít výrazný pozitivní vliv na vaše tělo i mozek. Dokonce prý prodlužuje život
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Při stavbě kadibudky narazil na železnou truhlu. Obsahem byl natolik zaskočen, že se o něj musel podělit se světem
Události247.cz
Události247.cz
EU ovládají oligarchové, kteří chtějí zničit menší členské státy, myslí si polský premiér. Vyzval k radikálnímu řešení
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
V největších zvonech světa se ukrývá magická síla. Jeden nepřátelé raději zlikvidovali