Časté chyby, které dělají kuchyň ošklivou a nepraktickou zároveň. Stačí přemýšlet a miniaturní prostor se rázem zvětší

Kuchyně bývají srdcem domácnosti, ve kterém se odehrává velká část života celé rodiny. Pokud je to ale nepraktický a nevzhledný prostor, nebudete se v něm nikdy cítit dobře.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když se rozhodnete pro přestavbu kuchyně, myslete na to, co všechno vám v té stávající vadí a překáží. Je totiž časté, že lidé při pořizování a plánování nové podléhají přemíře fantazie a dají na módní trendy, ale nakonec zjistí, že nová kuchyň je nepraktická stejně jako ta původní. V tom horším případě může být navíc ještě nevzhledná. Podívejte se na chyby, které se podle odborníků v kuchyních objevují nejčastěji.

Nenarážejte

Vadí vám, že se rodina v kuchyni mačká a není možné projít ke dřezu, aniž byste do někoho narazili? Když plánujete novou, vzpomeňte si na tyto okamžiky. Nestačí mít pouze hezký obrázek z katalogu. Klíčovým faktorem je právě to, k čemu všemu bude sloužit, jaký v ní bude provoz a obecně jak život rodiny v kuchyni bude probíhat.

Provizorium

Pokud se zbavujete staré kuchyně, zamyslete se nad tím, zda z ní něco ještě přece jen nevyužijete. Většina lidí totiž nepomyslí při rekonstrukci na to, že náklady jsou v drtivé většině vyšší než je původní rozpočet. Jakmile nemáte připravenou 15 až 20procentní rezervu, může se stát, že budete nějakou dobu vařit a jíst v nedokončeném provizoriu.

iZdroj fotografie: Pexels

Nevejdou se

V každé kuchyni je v podstatě nejvyšší koncentrace spotřebičů z celé domácnosti. Kolik jich necháváte stát různě po kuchyni bez ladu a skladu, protože se nevejdou mezi pracovní desku a skříňku? Rozhodně to nepůsobí hezky a kazí to dojem z celé kuchyně. Při jejich nákupu myslete na rozměry a dispozice kuchyně.

Podlaha

Jestliže máte v kuchyni velmi světlou podlahu, víte, že je na ní vidět i ta nejmenší kapka vody. Neobvyklé nejsou ani vyštíplé dlaždice na podlaze od talíře, který na ni spadl. Při výběru podlahy do nové kuchyně je dobré vsadit na povrchově upravený materiál, jako je třeba zatavené tvrdé dřevo. Vydrží časté používání i pády věcí na zem.

Zásuvky

Skoro v každé kuchyni najdete prodlužovák, protože zásuvky nejsou na těch správných místech, nebo jich je málo. Vyjma toho, že kabely nevypadají hezky, není úplně ideální z hlediska bezpečnosti zapojovat do prodlužováku hodně spotřebičů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Módnost

Každý chce, aby jeho kuchyň měla moderní šmrnc. Jenže lidé příliš nepočítají s tím, že některé výstřelky přestanou být za nějakou dobu v kurzu a bude lepší se jich zbavit, aby nekazily dojem. Pokud to nejsou části, které se dají snadno vyměnit, jako třeba kování nebo osvětlení, máte problém. Skříňky nebo pracovní deska by měly být nadčasové.

Poličky

Přestože v nejrůznějších prospektech vypadají kuchyně s otevřenými policemi skvostně, počítejte s tím, že úložného prostoru budete potřebovat hodně a oceníte praktičnost zavřených skříněk. Na poličkách opravdu nevypadají dobře vařečky, naběračky, mixéry, nebo dokonce hrnce.

Úložné prostory

Jakmile v kuchyni není dost úložných prostorů, nebude nikdy vypadat hezky a uspořádaně. Je to Achillova pata většiny kuchyní. Myslete na to, jakmile budete plánovat rekonstrukci. Na uložení velkých hrnců, pánví, mixerů a dalších menších spotřebičů, které dokoupíte časem, prostě budete potřebovat místo ve skříňce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dost místa

Na kuchyňské lince potřebujete mít dost místa na práci. Jakmile je přehuštěná malými spotřebiči, nádobami s těstovinami nebo vařečkami, nejenže ho mít nebudete, ale nevypadá to dobře. Pokud se musíte potýkat i s tím, že třeba nemůžete otevřít troubu, aniž byste blokovali přístup ke dřezu nebo do jiných částí místnosti, je kuchyně spíš pastí.

Co vám vadí na vaší kuchyni?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Do restaurace se vloupal muž v kapuci, aby si odnesl tržbu. Majitel místo volání policie nabídl zloději práci
Události247.cz
Události247.cz
Šéf OSN: Vyhlídky na mír mizí, svět se řítí do velké války
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen