Absolutní likvidátor plísní v bytě a domě. Zbavíte se jich natrvalo s extrémně rychlým účinkem

Plísně představují zdravotní riziko, takže když je objevíte ve svém bytě, je třeba se s nimi vypořádat. Naštěstí existují prostředky, které plísním znesnadní jejich návrat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud doma na zdi objevíte typické skvrny plísní, je to důvod k rázné akci. Není totiž úplně jednoduché se jí zbavit. Rozmnožuje se ohromnou rychlostí svými spory (výtrusy). A ty mohou být také závažným zdravotním rizikem, a to nejen pro alergiky. Proto je třeba s plísní rázně zatočit a nejlépe rovnou natrvalo. Naštěstí na to existují vhodné prostředky a metody. Takže máte-li doma na stěně či nábytku ztmavlé zvlhlé místo, které začíná černat, je třeba jednat.

Co jsou to vlastně plísně?

Jde o vláknité houby mikroskopické velikosti, které mohou žít i bez přítomnosti kyslíku a světla. Potřebují však k životu vlhkost (přibližně kolem osmdesáti procent) a vyhovuje jim nejlépe pokojová teplota mezi osmnácti až osmadvaceti stupni Celsia. Má-li plíseň příznivé podmínky, pak z jediné její spory vznikne během pouhých pár dní miliarda dalších.

iZdroj fotografie: Pxhere

Houby se v bytě usazují kvůli zvýšené vlhkosti. Ta může být způsobena i stavebními závadami, kvůli kterým do objektu zatéká dešťová voda, nebo když byl dům nevhodně zateplen. Plísně se objeví i po havárii vody, když nás vytopí sousedi nebo prasklé potrubí. Nejčastější příčinou jsou však vodní páry, které vznikají při vaření, sprchování, praní a sušení prádla.

Jak správně odstranit plíseň

Plísně je vždy nutné odstraňovat namokro za pomoci speciálních dezinfekčních prostředků. Nikdy je neseškrabávejte nasucho, nebezpečné spory by se jen rozvířily do širokého okolí. Postižené místo nastříkejte nebo natřete účinným dezinfekčním prostředkem – jako je například Savo, Fungispray nebo Sanal. Nechejte ho působit po dobu uvedenou v návodu konkrétního přípravku a poté místo mechanicky očistěte v dezinfekci navlhčeným hadříkem či kartáčem. Doporučuje se odstranit i malbu a vrchní omítku, jsou-li napadené houbou.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jak zabránit houbě v návratu

Po odstranění plesnivého nánosu a zaschnutí ošetřeného povrchu je výhodné natřít místo přípravkem s preventivní protiplísňovou přísadou. Jde o moderní malířské barvy, které na stěnách vytvoří vysoce krycí film odolný proti otěru, který bude dobře propustný pro vodní páry. Tato barvy se dají i dobře tónovat do požadovaného odstínu. Poskytnou preventivní ochranu proti návratu plísně. Lze je užít i do takových vlhkých míst jako jsou prádelny nebo koupelny. Jmenovat můžeme například Detakryl. Při výběru je vhodné se poradit s odborníky.

Zdroj: HomeMold

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články