Cestovatelka Jude žije v obytném nákladním autě | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Bydlení na korbě nákladního auta. Osamělá žena ve věku 50 let žije na geniálně řešených 16 m²

Bydlení na korbě nákladního auta. Osamělá žena ve věku 50 let žije na geniálně řešených 16 m²

Žena jménem Jude se před více než 20 lety rozhodla sbírat více zážitků než věcí a prožila tak svůj život cestováním v obytných autech. Takhle vypadá její poslední kousek.

obytny vuz 1
Zdroj fotografie: Se souhlasem Zyia Pictures

Spousta lidí dneska zvažuje možnost spojit cestování s normálním životem. Žena žijící na Novém Zélandu takhle žila po dobu 20 let v mnoha různých obytných autech, protože svoboda pro ni vždy byla klíčová. Po nějaké době se však rozhodla splnit si sen a postavit si své vlastní bydlení na kolech, které bude obsahovat vše, co ke svému životu potřebuje.

Proč se Jude rozhodla stavět si svůj vlastní vůz?

„V posledních osmi letech už jsem měla dost toho využívat pro své bydlení auta, které navrhoval někdo jiný. Spousta věcí mi tam chybělo,“ komentuje své rozhodnutí Jude. Věděla, že chce rozhodně zůstat na cestě, ale s příchodem trendu malých domů na kolech zjistila, že tohle pro ni bude pravděpodobně to pravé. „Věděla jsem, že chci malý dům na kolech, ale nechtěla jsem ho stabilně zaparkovat na jedno místo,“ říká.

Líbí se mi svobodně si každý týden vybrat, kde bych chtěla strávit další noc a přitom se cítit stále doma,‘‘ usmívá se Jude. Na Novém Zélandu se dá najít spousta krásných míst k parkování a je pochopitelné, že se majitelka tohoto domu na kolech nechtěla spokojit pouze s jedním výhledem. Cestování tzv. na divoko je v dnešní době velmi oblíbený, a také finančně výhodný trend nejen na Novém Zélandu, ale také u nás v Evropě.

Dům na korbě nákladního auta

Jude věděla, že chce kvůli prostorovým možnostem zvolit nákladní auto. Rozhodovala se však mezi novým a ojetým. „Původně jsem samozřejmě kvůli finančním možnostem zvažovala ojetý vůz. Jsem ale ráda, že jsem si koupila auto nové. Jako žena, která cestuje sama a nemá dostatek technických znalostí se chci vyvarovat jakýmkoli nepříjemnostem na cestách,‘‘ vysvětluje Jude. Korba nákladního auta má 6,4m na délku a 2,4m na šířku, a proto nabízí dostatek prostoru.

obytny vuz interier
Zdroj fotografie: Se souhlasem Zyia Pictures

Na cestách je Jude úplně soběstačná. Její dům na kolech má dostatečně velkou nádrž na vodu, solární panely a zateplení. ‚‚Už jsem měla dost toho, že mi byla stále zima. Kromě dostatku prostoru jsem si chtěla užívat také výhodu normálního domu a to kvalitní zateplení,‘‘ vysvětluje cestovatelka. Kromě těchto technických vymožeností její obydlí nabízí opravdu útulné bydlení. Vchod do vnitřního prostoru vede přes prosklené dveře přímo do obývacího pokoje.

Elegantní vychytávky pro malý prostor

Prostor ložnice vypadá velmi vzdušně, a to hlavně díky systému výsuvné postele. Během dne je v ložnici umístěna pouze jedna postel, která slouží také jako pohovka, ale jakmile se setmí, může Jude jedním tahem vytáhnout druhou postel. Celá ložnice je také prosklená, takže nabízí příjemné propojení okolní přírody s vnitřním prostorem. Výhled prosklenou stěnou se neomrzí ani v nejhorším počasí.

obytny vuz loznice
Zdroj fotografie: Se souhlasem Zyia Pictures

Kromě výsuvné postele interiér nabízí také prostornou kuchyň, za kterou by se nemusela stydět kde jaká hospodyňka. Dostatečně velká pracovní plocha, prostorná spíž i všechny spotřebiče, které Jude i její syn využívají při vaření. ‚‚Většinou cestuji sama, ale když je se mnou můj syn, může mi tady uvařit večeři,‘‘ říká. Hned vedle spíše se nachází šatní skříň, která ukrývá všechny cestovatelčiny poklady. Jude si oblečení skladuje ve slaměných košíčcích, aby se při jízdě nezmačkalo.

Koupelna bez kompromisů

Jeden z jejích klíčových požadavků bylo při stavbě obytného vozu to, aby měla prostornou koupelnu. Světlý a dostatečně velký prostor potvrzuje, že se jí to povedlo. ‚‚Koupelna nabízí kromě umyvadla standardní velikosti také sprchu, toaletu a dostatek úložného prostoru, za který jsem vděčná,‘‘ provádí prostorem Jude. Odpad ze sprchy, toalety a umyvadla pak teče do speciální nádrže určené na znečištěnou vodu, kterou pak Jude vypouští na místech k tomu speciálně určených.

Po roce života v tomto snovém bydlení Jude potvrzuje, že je neskutečně šťastná. ‚‚Úplně to změnilo můj pohled na život na čtyřech kolech. Mám možnost navštívit skvělá místa, poznat nové lidi a komunity a stále se večer vrátit do pohodlí plnohodnotného obydlí,‘‘ vysvětluje cestovatelka. ‚‚Odmítám žít život podle očekávání ostatních. Vím, že tohle není ideální život pro každého. Je to ale ten pravý život pro mě,‘‘ dodává s pokorou.

Dovedete si i vy představit život na čtyřech kolech, nebo s ním už dokonce máte zkušenost?

Zdroj: LivingBigInATinyHouse