Nádherné: Původní budovu ze 60. let rozšířili prosklenou přístavbou
adbz.cz » Architektura » Rozšíření budovy ze 60. let, aby bylo možné bydlet a zároveň mít prostor na práci. Vznikly flexibilní jednotky s posuvnými okny

Rozšíření budovy ze 60. let, aby bylo možné bydlet a zároveň mít prostor na práci. Vznikly flexibilní jednotky s posuvnými okny

Původní stavbu ze 60. let změnili k nepoznání. Výsledkem je místo, kde se snoubí prostor pro práci i bydlení. Posuvná okna navíc obyvatelům nabízejí jedinečné výhledy.

budova ze 60. let
Zdroj fotografie: Tiskové materiály FAKT Office, fotograf Simon Menges

Dům z 60. let přestavěli a rozšířili tak, aby vytvořili dokonalé místo pro rodinné bydlení s oddělenými místnostmi pro práci. Stávající strukturu domu architekti studia Kancelář FAKT zvětšili a proměnili celkový charakter původního domu. Výsledkem je podle webu ArchDaily velmi prostorný a útulný dům i místo pro nerušenou práci s výhledy do zahrady. Takové místo pro práci bych si také nechala líbit.

Jednoduchá přístavba

Ústředním motivem celého projektu byla výstavba tenkých stěnových panelů, které budou stavbu formovat. Ty slouží jako nosná konstrukce a zároveň tvarují jednotlivé místnosti v domě. To rozbíjí jednolitost interiéru a vytváří různé prostorové uspořádání. Celkem 8 stěnových panelů shora obepíná velmi jednoduchá a lehká střecha.

Prostor pro práci i bydlení

Hlavním požadavkem majitele domu bylo vytvořit dům pro rodinné bydlení s odděleným místem pro práci. Díky bílému pohledovému betonu celá stavba působí velmi jednoduše a vzdušně. Prosklené pojízdné plochy navíc skvěle propojují interiér s exteriérem a dotváří tak jedinečnou atmosféru, podobně jako v případě přístavby ke staršímu domu, o níž jsme psali již dříve na adbz.

budova ze 60. let
Zdroj fotografie: Tiskové materiály FAKT Office, fotograf Simon Menges
Posuvná skleněná okna rozšiřují původní stavbu a propojují interiér se zahradou

Rozdělení do tří částí

Místnosti jsou rozdělené do tří primárních částí, které lze flexibilně využít jako obytný prostor nebo pracovnu. Každá z nich se přitom otevírá směrem do zahrady a nabízí tak obyvatelům jedinečné výhledy do zeleně. Světlé barvy dominují i vnitřnímu prostoru, který se tak stává ještě vzdušnějším a opticky prostornějším. Jejich pozitivní účinek nejen na celkové vnímání místnosti, ale i jeho atmosféru potvrzují i informace na webu BydlímeKvalitně.

Nechybí zde ani krytá terasa, která tvoří přirozené prodloužení obytné plochy domu. Její orientace na západ poskytuje obyvatelům domu jedinečnou možnost užít si přirozeného světla v jejím prostředí po většinu dne. Vnitřní terasa s výsadbou představuje skryté nádvoří a esteticky významný prvek domu. Propojení domu se zahradou je pro mnoho lidí stále důležitější, jak potvrzuje i naše čtenářka Marcela Z. z Berouna: „Miluju naši zahradu a je pro mě důležité, abych do ní měla přístup odkudkoliv. To bylo hlavní podmínkou při výstavbě domu.“

Architekti:Kancelář FAKT
Realizace:2020
Lokalita:Berlín, Německo