Při rekonstrukci garsonky se inspirovali 30. lety | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Garsonka promítá ducha 30. let 20. století: V interiéru chybí části omítky a celému prostoru dominují zaoblené tvary

Garsonka promítá ducha 30. let 20. století: V interiéru chybí části omítky a celému prostoru dominují zaoblené tvary

Úkolem bylo vytvořit pohodlný prostor pro život jedné jediné osoby bez kompromisů. Vše mělo být plně funkční a praktické.

postel byt
Zdroj fotografie: Se souhlasem Polina Poludkina

Vytvořit pohodlný prostor bez kompromisů by nebylo tak složité, kdyby celá plocha jednopokojového bytu nebyla jen 27 metrů čtverečních. Na tuto malou plochu bylo třeba vměstnat plně funkční kuchyň, stejně jako koupelnu se sprchovým koutem a pohodlnou a dostatečně velkou postel, kde se majiteli bude dobře spát. K tomu v bytě vznikla i jakási volnočasová zóna pro sledování filmů či čtení.

Důležité bylo využití prostoru

Návrh na rekonstrukci jednopokojového bytu zahrnoval sprchový kout v běžné velikosti i plně funkční kuchyň. Do prostoru se vešla i postel 200 x 140 cm. Kromě toho zbylo v pokoji ještě i místo pro volnočasovou zónu. Majitel si tak může v klidu číst nebo sledovat své oblíbené pořady, případně si posedět u skleničky dobrého vína. Návrháři přišli s tím, že v prostoru udělají schod. Rozdíl ve výšce podlah byl vytvořený, aby zařídil určitou plasticitu a zónoval prostor.

priznana stena
Zdroj fotografie: Se souhlasem Polina Poludkina

Majiteli se líbí vzhled nízkých parapetů a architekti jeho nápad podpořili a zahrnuli ho do návrhu. Středem pozornosti byl pak výběr vhodného nábytku a materiálů. Hlavní roli hrála hlavně barevnost. Výběr barvy může být spojený se stylem sovětské doby, což může u někoho negativně rezonovat. Tvůrci však chtěli dokázat, že design existuje nezávisle na době a problémech období. Když se oddělíte od negativních aspektů doby, je možné si užít skvělou architekturu a design.

Aspekty konstruktivismu

Tvůrci do bytu zavedli také aspekty moderního konstruktivismu. Bylo učiněno hned několik návrhových rozhodnutí. Stěna s oknem zůstala nedotčena společně s konstrukčním sloupem. Ten zůstal odkrytý. Jde o kontroverzní rozhodnutí, které se někomu vůbec nezamlouvá. Některé dekorativní prvky v bytě jsou z osobní sbírky klienta, jiné věci v bytě pocházejí z online tržiště. Například černé kožené křeslo je náhodným objevem z vintage obchodu.

Prostoru, který je určený ke spaní a relaxaci, dominuje abstraktní červený obraz a zajímavý kulatý koberec. Na obou těchto prvcích se objevuje červená a modrá barva. Důmyslnost ukázali tvůrci při tvoření pracovního koutku, který je schovaný v obývákové stěně. Stůl tedy v prostoru nepřekáží, pokud ho jeho majitel nepotřebuje. Ve stejné stěně je zabudovaná také kuchyňská linka. Prostor je opravdu využití dokonale a prakticky. Pro jednoho člověka je byt dostatečný.

Jaký máte názor na barevnost dřeva?

https://www.youtube.com/watch?v=TRy8t9hUMK0

Zdroj: ArchDaily