Postavili si bungalov s pyramidovou střechou. Má spoustu výhod
adbz.cz » Architektura » Bungalov s pyramidovou střechou byl navržen, aby zapadl do stylu horské architektury

Bungalov s pyramidovou střechou byl navržen, aby zapadl do stylu horské architektury

Mezi štíty majestátních švýcarských hor se ukrývá malá vesnice. A právě v té stojí unikátní dřevěný rodinný dům s jehlanovitou střechou.

Dům s pyramidovou střechou exteriér
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Charly Jolliet Architecte, fotograf Charly Jolliet

Bungalov pro naši domovinu nepředstavuje příliš zajímavou stavbu, neboť na něj narazíme téměř na každém kroku. Co se ale týče konkrétně tohoto švýcarského projektu od architektonického studia Charly Jollier Architecte, který stojí na úpatí vysokých hor, je nutné mu přiznat kredity navíc za netradičně pojatý interiér. Pyramidový tvar střechy je totiž „přiznaný“ i uvnitř.

Všechno pod jednou střechou

Ve Freiburských alpách, představených masivními horskými štíty, jako je například Dent de Lys nebo Le Moléson, se v údolí u řeky krčí malé město Haut-Intyamon. Právě toto malebné prostředí si pro své dožití zvolil postarší pár, jenž zatoužil po jednoduchém, nenáročném domově, který by do zdejší krajiny zapadl. Architekti se snažili zachytit onoho genia loci horského prostředí a stejně jako v případě německého domu ve stráni, o němž jsme na adbz psali v minulosti, se jim to také povedlo.

Inspiraci pro pyramidovou (nebo chcete-li jehlanovou) střechu není určitě nutné hledat daleko. V podstatě se stačí rozhlédnout a hory již samy napoví. Jejich ostré hřebeny a úhly klesajících svahů jsou do domu prakticky otisknuty. Šedá střešní krytina potom odráží barvu nebe nad horskými štíty. Aby stavba byla co nejjednodušší, rozhodli se architekti pod jednou střechou spojit veškeré potřebné prostory, tzn. obytnou část, terasu, ale i garáž. Rozdělení těchto částí obstarávají dřevěné zástěny, jak zmiňuje i ArchDaily, což manželům poskytuje kýžené soukromí.

dům s pyramidovou střechou terasa
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Charly Jolliet Architecte, fotograf Charly Jolliet

Prostorný interiér se zdobeným stropem

Jeden z kolegů se při letmém pohledu na fotografie bungalovu vyjádřil: „Ten dům vypadá pěkně temně, jak má málo oken. V něm moc světla nebude.“ Nicméně opak je pravdou, neboť díky natočení celé stavby jihozápadním směrem se dovnitř dostává i mnoho přirozeného světla. Společně s jednoduchým zařízením domu a bílými stěnami to umocňuje pocit otevřenosti a vzdušnosti v místnostech. Iluze je o to více znásobena přiznanými trámy střechy, které se sbíhají v centru domu.

Trámy ze světlého dřeva samy o sobě vypadají jako ozdoba interiéru, zároveň mohou působit jako žebra dýchající stavby. V interiéru domu převládá prosté, téměř až minimalistické zařízení. Půdorys i rozdělení plochy domu na jednotlivé pokoje odpovídá potřebám postaršího páru, který zde bude žít o samotě, což je rovněž v souladu s radami na webu Dřevostavitel. Kuchyně je spojená s jídelnou a obývacím pokojem, přičemž na tyto pokoje navazuje krytá terasa. Dále jsou zde soukromé pokoje, mezi něž patří i dvě ložnice pro hosty.

Architekti:Charly Jollier Architecte
Rozloha:169 m²
Realizace:2022
Lokalita:Haut-Intyamon, Švýcarsko