Dům postavili za 5 dní a 168 000 korun. Poptávka okamžitě stoupla –⁠ ačkoliv je z neobvyklého materiálu, nic mu nechybí

V dnešní době se objevuje čím dál více nápadů, jak si rychle postavit levný dům. Tito kolumbijští architekti přišli s přelomovým způsobem, který prodávají dále.

i Zdroj fotografie: S vědomím Fernando Llanos
i Zdroj fotografie: S vědomím Fernando Llanos
i Zdroj fotografie: S vědomím Fernando Llanos
i Zdroj fotografie: S vědomím Fernando Llanos
i Zdroj fotografie: S vědomím Fernando Llanos
Další 1 fotografie
Další 1 fotografie
                   

Kolumbijský architekt Fernando Llanos si už dlouho přál mít vlastní dům, ale nikdy neměl peníze na materiál, který potřeboval k jeho realizaci. Tehdy však také dostal geniální nápad, a to použít na stavbu jiný materiál – plast. Jakmile se zamyslel nad všemi možnostmi, ihned kontaktoval svého dobrého kamaráda Óscara Méndeze, se kterým společně připravil návrh, a následně stavbu uskutečnil. Oběma architektům se podařilo vypracovat jedinečnou technologii, díky které dokáží postavit levný dům již během 5 dní.   

Revoluční myšlenka dvou architektů 

Každého zodpovědného člověka zajímá, jakou stopu po sobě na Zemi zanechá – někteří sázejí stromy, jiní vytvářejí vědecké teorie. Bohužel však z poznatků historie je lidské úsilí většinou marné: stromy nejsou věčné a vědecké teorie budou nahrazeny jinými. V tomto ohledu má proto nejlepší vyhlídky do budoucna recyklace plastového odpadu, který může být zužitkován mnoha způsoby, a to například pro stavbu levných domů. Této myšlenky se také ujali Fernando a Óscar, kteří před deseti lety postavili první prototyp jejich plastového domu.

Recyklovaný plast jim umožnil ušetřit mnoho peněz za materiál a stavbu celého domu urychlit natolik, že jej zvládli dokončit během pěti dní. Následně se pak s architekty spojila společnost Conceptos Plasticios, která jim pomohla s patentováním speciálního systému kostek a sloupků podobných stavebnici lego. Jednotlivé díly plastového domu totiž do sebe zapadají jako stavebnice, proto umožňují postavit až dvoupatrové budovy během několika dní, a to za velmi malou cenu. 

Velmi kvalitní materiál 

Základní materiál, který architekti využívají, pochází z kolumbijských recyklačních firem a továren, které denně vyhodí tuny plastů. Hmota se následně roztaví, poté se do ní přidají další ingredience, které sníží její hořlavost, a nakonec se vzniklá směs vstříkne do finálních forem, ze kterých následně vzniknou tříkilové cihly – takto vyrobený stavební materiál má tepelně izolační, termoakustické, a dokonce také protizemětřesné vlastnosti.

iZdroj fotografie: S vědomím Fernando Llanos

Architekti v současné době postavili již domy pro 42 rodin, které se rozhodly minimalizovat svou ekologickou stopu a žít v levném. Doposud si stavby naprosto každý chválí, a to přesto, že mohou vypadat na první pohled nenápadně. Ve skutečnosti však mají zcela revoluční přístup k architektuře a ceně za pohodlné obydlí. Například dům o rozloze 40 metrů čtverečních lze postavit již za 6 800 dolarů (zhruba 160 000 korun) a neuvěřitelných pět dní. 

Poptávka stále roste 

Jedná se o úžasný nápad, jak minimalizovat ekologickou stopu a zároveň ušetřit za bydlení v rodinném domě. Poptávka po těchto staveních neustále roste, tudíž se pravděpodobně s postupem času budou objevovat stále častěji. Jejich další skvělou výhodou je také skutečnost, že udržují uvnitř teplo a jsou odolné proti silnému poškození. A aby toho nebylo málo, tým profesionálů vám váš vysněný dům dokáže postavit již během několika dní! 

Galerie

Další 1 fotografie
Další 1 fotografie

Jak by se v takovém domě bydlelo vám?

Zdroj: Tengrinews
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články