Pohodlný a moderní nízkoenergetický dům | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Po renovaci „řadovky“ vznikl moderní nízkoenergetický dům. Prostoru 190 m² dominují velká okna

Po renovaci „řadovky“ vznikl moderní nízkoenergetický dům. Prostoru 190 m² dominují velká okna

Sám architekt si navrhl vlastní moderní přestavbu obyčejného řadového domu. Udělal z něj naprostý nízkoenergetický skvost – a to vše v omezeném rozpočtu.

dum kvetina loznice
Zdroj fotografie: Se souhlasem Lorenzo Zandri

Z tohoto domu vytvořili architekti nádherný prosvětlený nízkoenergetický dům. Energetické nároky se snížily pochopitelně použitím izolace, ale také trojitým zasklením oken a zlepšením vzduchotěsnosti domu. K původnímu domu byla navíc přistavená zadní nástavba a místo půdy vznikla jakási půdní vestavba nebo podkroví, chcete-li. Nikdy byste netipovali, že jde o původně obyčejný řadový dům.

Byl to obyčejný dům

Původně šlo o řadový dům v Londýně. Jedná se však o domov Bena Ridleyho, ředitele londýnské architektury. Proto si tento projekt kladl za cíl být příkladnou renovací typického londýnského řadového domu. Z toho důvodu se velmi zvažovala hlavně spotřeba energie. Důraz se však kladl také na designové prvky, jako je dřevěná konstrukce či trojité zasklení oken. Hlavně funkční potenciál má pak souvislá vzduchotěsná vrstva a izolace celého pláště budovy.

dum londyn architektura
Zdroj fotografie: Se souhlasem Christian Brailey

Stěny byly izolované zvenku na boku a také vzadu. Vepředu pak došlo k vnitřnímu zateplení dřevěnými vlákny. Toto vnitřní zateplení v přední části domu umožnilo zachovat původní edwardiánskou fasádu. V přízemí byly také zachovány zděné stěny s hroty, aby se zabránilo energeticky náročným ocelovým rámům. V domě byly používané hlavně přírodní materiály, jako jsou dřevo, kámen a vápno na omítky. Stavitelé se chtěli vyhnout cementu a podobným výrobkům.

Zadní přístavba je izolovaná

Pochopitelně je izolovaná také přístavba, která byla vyrobena z vysoce izolovaného 172mm SIPS. Systémy využité v domě poskytují předehřátý čerstvý vzduch, a vytváří tak teplý a pohodlný domov. Speciální moderní systém filtruje vzduch přiváděný do domu a odstraňuje z něj pyl, částice nafty a NOx. Tím vytvoří v domě zdravé prostředí. Celý interiér je opravdu vzdušný a prosvětlený. Využité jsou barvy v přírodních tónech a nechybí tu pochopitelně ani spousta živých květin, které prostoru dodávají šmrnc.

V místnostech nechybí odpočinkové zóny, jako je například křesílko s podnožníkem. Na nábytek je využité světlé přírodní dřevo, také podlahy jsou ve světlých tónech. Domu dominují opravdu velká okna s výhledem do zahrady, která je plná zeleně. Pohled ven, nejen od jídelního stolu, je tak opravdu uklidňující. Jsou tu také odpočinkové zóny u oken na zemi doplněné polštáři. V domě nechybí ani krb, jenž působí opravdu moderně. Schody do podkroví jsou dřevěné, úzké a bezpečné.

Jaké tóny v domě se líbí vám?

Zdroj: ArchDaily