Největší hotel na světe s 10 000 pokoji a 70 restauracemi nikdy neměl jediného hosta. Příčina jeho smrti je smutná

Hotel Abraj Kudai má být co do počtu největší na světě, otázkou ovšem je, jestli se ho opravdu někdy dočkáme.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Až bude tento kolos dostavěn, bude se co do počtu pokojů jednat o největší hotel na světě. Považte, 10 000 pokojů a 70 restaurací je skutečně úctyhodné číslo. Jenže původní plány na otevření roku 2017 selhaly na nedostatek financí a další osud projektu také není zcela jistý. Kromě předchozích čísel má nabídnout také 4 heliporty – jeden na vrcholu každé z věží, a několik pater přímo pro královskou rodinu.

Hotelová Mekka v Mekce

Abraj Kudai je prezentován jako největší hotel světa a projekt samotný vlastní Ministerstvo financí Saúdské Arábie, zatímco návrhářem je skupina Dar Al-Handasah. Rozestavěná budova se nachází v centrální zóně Mekky, která je asi 2 kilometry od svaté zóny Haram. Turistům i dalším návštěvníkům nabídne tato stavba naprosto bezprecedentní stupeň luxusu a slibuje ve svých prostorách na 70 restaurací napříč 48 podlažími.

iZdroj fotografie: Pixabay

Hotel přirozeně počítá s četnými návštěvami královské rodiny i dalších šlechticů, a některá patra tak budou upravena do určitého stylu. Uprostřed se bude nacházet centrum zahrnující autobusové stanice či obchodní prostory, a samozřejmě garáže a konferenční prostory. Na vrcholu dvou věží pak bude dóm, který nabídne místo pro společenské události a další typy shromáždění včetně proslovů.

Potíže nejen s financováním

Původní plán na otevření roku 2017 zastavily finanční problémy už v roce 2015. Spory o financování ve výši 3,5 miliardy dolarů (skoro 90 miliard korun) původně posunuly dokončení na rok 2020. Ministerstvo financí je největším klientem SBL – The Saudi Binladin Group, což je jedna z největších konstrukčních firem. Ovšem akce vlády tuto skupinu přímo ovlivňují, takže výkyvy cen ropy donutily práce „zrušit nebo zastavit“.

iZdroj fotografie: Pixabay

Situaci nepomohlo ani to, když jeden z jeřábů skupiny způsobil nehodu, která stála 107 životů a skupina přestala obecně dostávat jakékoli vládní zakázky. V reakci na případný bankrot propustil konglomerát tisíce svých zaměstnanců a zastavil práce na několika velmi významných projektech včetně právě hotelu Abraj Kudai. Některé nepotvrzené zprávy ovšem naznačily, že se SBL k hotelovému projektu má v budoucnu vrátit.

Zdroj: IndianExpress

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články