Zkuste tento trik na vyčištění radiátorů. Ušetří vám to hodně peněz
adbz.cz » Hobby » Důkladné čištění radiátorů zevnitř: Metoda prolívání vodou dobývá internet. Použít se dá ale i fén nebo vysavač

Důkladné čištění radiátorů zevnitř: Metoda prolívání vodou dobývá internet. Použít se dá ale i fén nebo vysavač

Čištění radiátorů: tipy, triky a návody na jejich údržbu. Mějte domov čistý a zdravý s našimi radami pro čištění radiátorů zvenku i zevnitř.

cisteni radiatoru
Zdroj fotografie: Depositphotos

Radiátory jsou jedním z těch prvků v našich domovech, na které často zapomínáme. Všimneme si jich až v okamžiku, kdy začnou chrlit nepříjemný zápach nebo kdy se z nich začne linout prach a nečistoty. Pravidelná údržba radiátorů je však klíčová nejen pro udržení čistého a zdravého vzduchu ve vašem domě, ale také pro správnou funkci topení. V rámci přípravy na topnou sezonu jsem vyzkoušel několik způsobů, jak snadno a efektivně vyčistit radiátory, a to nejen zevnitř, ale i zvenku.

Proč byste měli čistit radiátory?

Že se prach usazuje po celé domácnosti, asi nikoho nepřekvapí. Již jsme na ADBZ.cz psali o tom, odkud se prach v bytě bere. A právě radiátory jsou místem, kde se nečistoty mohou hromadit, zejména tedy na jejich žebrech a žlabech. Jak uvádí také web DailyMail, tento prach a nečistoty mohou způsobit různé problémy:

  1. Nepříjemný zápach: Když se radiátor zahřeje, může začít chrlit do místnosti nepříjemný zápach, který pochází z nahromaděného prachu a nečistot.
  2. Snížená účinnost: Prach a nečistoty mohou zablokovat žebra radiátoru, což může snížit jeho schopnost efektivně přenášet teplo do místnosti.
  3. Alergie a zdravotní problémy: Nahromaděný prach může obsahovat alergeny a bakterie, které mohou vyvolat alergické reakce a zdravotní problémy.
  4. Estetický vzhled: Špinavé a zanedbané radiátory mohou pokazit vzhled místnosti.

Osvědčené metody pro čištění radiátorů zevnitř

Nejdřív jsem použil vysavač a speciální úzký nástavec, který se dobře hodí právě na různá těžko dostupná místa. Pro ty, kdo nemají klasické žebrové radiátory, ale deskové, bude vhodnější použít fén. Postavte se před radiátor a umístěte trysku fénu na horní část radiátoru. Spusťte fén na nejvyšší rychlost a nechte ho foukat horký vzduch dovnitř radiátoru. Možná vás překvapí, co vše vypadne ven. A kdo má doma po ruce respirátor, nechť ho na tuto činnost vytáhne.

Kočka ležící na radiátoru
Zdroj fotografie: Unsplash
Do radiátoru se dostává spousta prachu a chlupů

Zvnějšku jsem radiátor omyl měkkou houbičkou namočenou ve vodě se saponátem. Pak existují speciální prachovky na vnitřek radiátorů, já ale použil obyčejný hadřík z mikrovlákna na dřevěné tyčce. Tato jednoduchá metoda je velmi efektivní pro radiátory s otevřenou strukturou, kam se snadno dostanete. Stačí namočit tenký hadřík nebo gázu do vody s trochou prostředku na mytí nádobí. Připevněte na vařečku nebo třeba pravítko a pusťte se do čištění. Do některých míst se dostanete i se starým kartáčkem na zuby.

Můžete se ale zkusit inspirovat i instagramovým hitem od uživatelky Shoppasel, tedy využít prášek na praní a vodu k rychlému čištění radiátorů. Postup můžete vidět ve videu, každopádně trik spočívá v smíchání pracího prášku nebo prášku na mytí nádobí s vodou. Směs se následně naleje shora na radiátor, čímž dojde k jeho promytí. Tato metoda je rychlá, snadno proveditelná a účinná. Určitě bych ale na podlahu rozložil osušku nebo ideálně igelit.