Chtěli se vrátit do rodné vesnice. K bydlení krásně přestavěli starý kostel
adbz.cz » Architektura » Mladá rodina se chtěla vrátit do vesnice svých prarodičů. Starý kostel přestavěli do moderního domu v souladu s okolní krajinou

Mladá rodina se chtěla vrátit do vesnice svých prarodičů. Starý kostel přestavěli do moderního domu v souladu s okolní krajinou

Touha vrátit se ke kořenům přiměla mladou rodinu vrátit se do rodné vesnice. Ke svému bydlení si vybrali nevšední stavbu původně určenou ke zcela jiným účelům.

Dům ve starém kostele
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Modersohn & Freiesleben Architekten Parnerschaft, fotograf Sebastian Schels

Vesnice obklopená kopci s hrady a turistickými stezkami je pro mladou rodinu dokonalým místem k životu. Není tedy divu, že se do ní chtěli manželé se svými dvěma dětmi vrátit. Nezvolili však novostavbu. Architekti studia Modersohn & Freiesleben Architekten Parnerschaft dostali velmi zajímavý úkol, a to předělat starý kostel na moderní rodinný dům. Podle webu ArchDaily si se svým úkolem skvěle poradili a využili vše, co jim toto kouzelné místo nabízelo. Tak vzdušné a prostorné bydlení bych si také nechala líbit.

Rekonstrukce nebyla nijak jednoduchá

V této německé vesnici na novostavbu jen tak nenarazíte. Kromě pár nově vzniklých domů v ní lze nalézt především původní obydlí. Jelikož se manželům styl novostaveb nezamlouval, obrátili se na architekty s prosbou o pomoc. Kvůli pandemické situaci se navíc museli vypořádat s nedostatkem řemeslníků, kteří by si dokázali s rekonstrukcí starého kostela a jeho přeměnou na moderní bydlení poradit.

Nakonec se podařilo vytvořit dokonalý domov

Z původního kostela se architektům a šikovným pracovníkům podařilo vytvořit místo se třemi ložnicemi, třemi koupelnami, pracovnou i obývacím pokojem. Původní červené cihly zůstaly zachovány, stejně jako střecha z červených tašek, díky kterým celý dům zapadá do svého okolí. I když se ve skutečnosti jedná o tři stavby, červená střecha je vzájemně spojuje v jeden funkční propojený celek plný světla a prostoru.

dům ve starém kostele
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Modersohn & Freiesleben Architekten Parnerschaft, fotograf Sebastian Schels
Starý kostel přestavěli na velmi moderní a útulné bydlení pro mladou rodinu

Mezi stavbami nechybí ani nádvoří s prostornou terasou, které slouží k setkávání a společnému trávení času různými venkovními aktivitami nebo posezení se širší rodinou a přáteli. Díky štědrému prostoru si každý obyvatel domu přijde na své. Je zde dost místa na hraní i práci, které se mohou proměňovat podle potřeb jednotlivých členů rodiny i denní doby. O variabilitu prostor stojí čím dál více lidí, jak potvrzuje i naše čtenářka Linda R. z Cvikova: „Líbí se mi, když lze danou místnost využít různými způsoby a přizpůsobit všem potřebám.“

Využití stávajících materiálů

Na první pohled je zde patrná snaha o propojení minulosti se současností. Největší práci zde odvedli pokrývač a tesař, kteří pracovali s původními cihlami i trámy. Střešní konstrukce zůstala odhalená a tvoří výraznou dominantu celého prostoru. Trend odhalených trámů a rustikálních prvků se v dnešní době podle webu Living těší stále větší oblibě. Díky původní střešní konstrukci má dům zcela jedinečnou atmosféru, podobně jako v případě stoletého kostela přestavěného na bytové jednotky, o němž jsme psali již dříve v článku na adbz.

Architekti:Modersohn & Freiesleben Architekten Parnerschaft
Plocha:399 m²
Realizace:2023
Lokalita:Ringgau, Německo