Na místě sokolské budovy vzniklo multifunkční centrum. Tohle je výsledek
adbz.cz » Architektura » Na místě sokolské budovy vzniklo nové kulturní centrum. Objekt tvoří tři hlavní prostory, víceúčelový sál a restaurace

Na místě sokolské budovy vzniklo nové kulturní centrum. Objekt tvoří tři hlavní prostory, víceúčelový sál a restaurace

Nový areál kulturního a sportovního centra je moderní a multifunkční. Přesto se architektům podařilo zachovat genia loci i prvorepublikový sokolský odkaz.

společenské centrum
Zdroj fotografie: Tiskové materiály caraa.cz, fotograf Tomáš Slavík

V historickém jádru obce vznikla na místě staré sokolovny víceúčelová budova. Soutěž návrhů na výstavbu sportovního a kulturního centra v Hrušovanech u Brna vyhrála architektonická kancelář Caraa.cz. Jak uvádí web ArchDaily, autoři v návrhu dokázali propojit tři hlavní prostory – víceúčelovou halu, restauraci a zahradu. Našlo se místo i pro hudební zkušebnu nebo Klub důchodců.

Prostory lze propojit do jednoho velkého celku

Realizace stavby byla dokončena v roce 2022. Od té doby slouží víceúčelový areál Sokec jako sportovní a kulturní centrum obce. Celému areálu dominuje hlavní budova, v níž se nachází velký sál, který lze využít jako tělocvičnu nebo při pořádání velkých kulturních akcí. Na sál pak navazují prostory restaurace nabízející i venkovní kryté posezení. Za budovou se nachází sportovní areál s víceúčelovým venkovním hřištěm.

Všechny prostory lze jednoduše otevřít a vzájemně je propojit a vytvořit velkolepý prostor pro účely pořádání velkých společenských akcích. V horním patře budovy se pak nachází dva menší sály s výhledem do zahrady, které mohou využívat místní spolky. Zahradě dominuje velké venkovní hřiště a stoletá lípa. Po stranách jsou dvoupatrové budovy, ve kterých našla své místo technika, zázemí nebo Klub důchodců.

V zadní části vznikl hudební klub pro mladé

Pro mladé je v zadní části zahrady vystavěn malý samostatný hudební klub. Jeho suterénní zvukově izolované prostory slouží jako hudební zkušebna. Nadzemní část pak lze využít jako koncertní pódium nebo se zde může umístit promítací plátno. V travnatém svažitém terénu okolo venkovního hřiště jsou pak zabudovány nejrůznější herní prvky.

společenské centrum
Zdroj fotografie: Tiskové materiály caraa.cz, fotograf Tomáš Slavík
Velký prostor lze propojit s restaurací i venkovní zahradou

K rekonstrukci celého areálu přistoupili architekti velmi citlivě a podařilo se jim zachovat genia loci. Forma stavby je jednoduchá, myšlenkově i samotnou realizací odkazuje ke kvalitě prvorepublikových sokolských staveb. „Sál, hospoda, zahrada, hřiště – „oáza“ sloužící ke společnému setkávání všech občanů obce, po celý rok,“ tak popisují celé dílo sami autoři na svých stránkách. Součástí realizace je pak i stavba přednádvoří naproti budovy Sokec, v Masarykově ulici.

Tady se našlo místo pro zabudování staré pumpy do moderního kabátku, umístění laviček i výsadbu stromů, které zde časem vytvoří příjemné stinné posezení. Je jasné, že každá obec se snaží poskytnout svým občanům důstojné společenské prostory. Na Adbz se můžete také podívat na výstavbu jiného kulturního centra, kde si pro změnu museli archrchitekti poradit se svažitým terénem, kvůli kterému byl tento obecní pozemek dlouho nevyužívaný.

Architekti:Caraa.cz
Plocha:20 00 m²
Realizace:2022
Lokalita:Hrušovany u Brna, Česká republika