Chtěl místo, kde se schová před hektickým životem. Stavba je dechberoucí
adbz.cz » Architektura » Klient chtěl místo, kde se může občas schovat před hektickým životem velkoměsta. Architekti to vzali jako výzvu

Klient chtěl místo, kde se může občas schovat před hektickým životem velkoměsta. Architekti to vzali jako výzvu

Hektický život velkoměsta není pro každého a mnoho lidí se mu v současné době snaží vyhýbat. Tento klient vyřešil problém koupí krásného domu na klidném místě.

luxusni dreveny dum nocni osvetleni
Zdroj fotografie: Tiskové materiály András Varsányi, Péter Pozsár, Norbert Vas, fotograf Tamas Bujnovszky

Každý, kdo žije v rušném městě, pravděpodobně někdy přemýšlel o tom, jak by se mu žilo v klidném prostředí v přírodě. Pokud hledáte inspiraci na takové místo, tato stavba je skvělým příkladem – klient požádal architekty Andráse Varsányiho, Pétera Pozsára a Norberta Vase, aby mu postavili útočiště, kde by se mohl občas schovat před hektickým životem velkoměsta. Zkušení odborníci vzali toto přání jako výzvu a vytvořili dřevěný architektonický skvost, kterému však nechybí moderní nádech a elegance. 

Starý statek nahradili luxusním zázemím 

Mnoho lidí v současné době touží vlastnit minimalistické útočiště v přírodě, kam by se mohli schovat před hektickým životem velkoměsta a konečně na chvíli vydechnout. Důkazem toho je tato nádherná stavba, která se nachází v malé maďarské vesnici Algyő ve Velké dunajské nížině. Klient požadoval prázdninový dům v krásné přírodě, kam by mohl jezdit relaxovat a zároveň se vyhnul davům lidí. Architekti se mu rozhodli vyhovět, jak nejlépe mohli, a to přestavěním starého statku, který proměnili v moderní sídlo plné elegance a luxusních detailů.

Stavba převzala klasický průřez a uspořádání tradiční zemědělské usedlosti – to je také jeden z důvodů, proč je místo autentické a zachovalo si tradiční hodnotu (nyní ovšem s ohledem na modernější potřeby). Ikonickým aspektem celého projektu je centrální nádvoří budovy, které bylo ohraničeno třemi stranami a nyní vytváří intimní prostředí mezi stromy okolního akátového lesa. Tato jednotlivá stavení kdysi bývala stájemi pro zvířata nebo úložištěm kukuřice, přičemž dnes slouží jako garáže a dílny. 

Dokonalé místo pro únik od hektického života ve městě 

Během stavby došlo také k odstranění vnitřní konstrukce rohové části. Místnosti však zůstala střecha a dnes vytváří malebné, chráněné venkovní posezení. Venkovní areál poté disponuje vlastním bazénem a řadou teras různých výšek, které lze využít k odpočinku a relaxaci – vzhledem k tomu, že klient trávil svůj čas mezi hektickým životem Budapešti a venkovem, bylo důležité, aby mu dům usnadnil potřeby a byl pro něj klidným zázemím, kam by mohl s rodinou utéci před stresem a rušným městským životem. 

dreveny dum priroda pohled zvenci
Zdroj fotografie: Tiskové materiály András Varsányi, Péter Pozsár, Norbert Vas, fotograf Tamas Bujnovszky

Obdiv si zaslouží také moderní doplněk domu v podobě krásné knihovny, která je „bílou kostkou“ vyčnívající z jinak celé dřevěné konstrukce. Toto odlehlé místo architekti zasadili do lesa a záměrně pro něj zvolili městský architektonický design – navzdory tomu však vytváří klidný prostor pro čtení a přemýšlení nad novými projekty. Dalším záměrem architektů bylo využít minimální půdorys a tradiční střechu k vytvoření vnitřního prostoru, který by byl zároveň otevřený, teplý a vytvářel přívětivou atmosféru. 

Chytrá integrace do prostředí 

Přestože celá budova přesně napodobuje orientaci původního statku, její poloha byla pečlivě vybrána takovým způsobem, aby minimalizoval dopad na okolní les a bydlení splývalo s nádhernou přírodou. Vznikl tak mnohem světlejší a vzdušnější prostor, který výrazně kontrastuje s původně tmavými místnostmi statku. Budova je také rozdělena na obytné části a ložnice, které jsou efektivně propojeny přes vnější nádvoří a zastřešený společenský prostor – nechybí zde však ani již zmiňovaná garáž, která je chytře zaintegrována do prostředí. 

Architekti:András Varsányi, Péter Pozsár a Norbert Vas
Rozloha:480 m²
Rok realizace:2016
Lokalita:Algyő, Maďarsko