Mladý kutil obešel systém a za bydlení platí pár korun. Postavil si byt v bytě
adbz.cz » Architektura » Mladý kutil přechytračil systém a za bydlení platí jen pár tisíc. Postavil si „byt v bytě“ svých přátel

Mladý kutil přechytračil systém a za bydlení platí jen pár tisíc. Postavil si „byt v bytě“ svých přátel

Netradiční formy bydlení jsou stále populárnější. Ke stavbě ložnice v obýváku třípokojového bytu se mladík inspiroval v Japonsku. Tam jsou velmi populární kapslové hotely.

kapslovy pokoj zvenku
Zdroj fotografie: Peter Berkowitz

Uspořit na dramaticky rostoucích nákladech na bydlení lze různým způsobem. Je možné šetřit na energiích, na některých službách, méně vytápět, nebo si pořídit menší byt. Ve velkých městech, kde jsou už samotné pronájmy opravdu velmi drahé, může být neřešitelný problém vlastní bydlení finančně utáhnout. Mladý 25letý ilustrátor Peter Berkowitz na to však vyzrál. Postavil si netradiční kapsli v obýváku přátel.

Inspiroval se u Japonců

Životní náklady v americkém San Franciscu, kde muž žije, jsou nadprůměrně vysoké. Proto se Peter rozhodl, že ušetří na nájmu každý měsíc přespáváním v provizorní ložnici, již si sám postaví. Na tom by nebylo nic až tak neobvyklého, kdyby však jeho pokoj nevznikl v obýváku třípokojového bytu, který mladík sdílí s přáteli. Ke svépomocné stavbě dřevěného modulu se inspiroval v Japonsku.

Ubytování v prostoru velkém 1,3×2 metry se v zemi vycházejícího slunce stalo velkým hitem zejména díky ceně. Noc v kapslovém hotelu vyjde na zhruba 270 korun. „Vím o japonských kapslových hotelech a věřil jsem, že dokážu něco podobného postavit. Měl bych tak svůj vlastní soukromý prostor,“ řekl ilustrátor. Když bydlel sám v malém jednopokojovém bytě, platil nájem přes 24 000 korun. Za ubytování v dřevěné kapsli je to necelých 9 900 korun.

Malá kapsle má i okénko

Do malého pokoje v kapsli se toho vejde překvapivě docela dost. Je v něm dvoulůžko s opěradlem, odklápěcí stůl, místo pro uložení oblečení, polička na drobné věci a LED osvětlení. Modul má i malé střešní okénko. „Může to vypadat, jako že se sem vejde opravdu málo. Ale snažím se vytvořit si takový prostor, který je pro mě pohodlný, což se mi podařilo,“ vysvětluje Peter.

kapslovy pokoj postel stul
Zdroj fotografie: Peter Berkowitz

Kutil má v plánu ještě obložit vnější strany modulu korkem, aby se zvýšila zvuková izolace, a přimontovat na něho zvenku police na knihy. Do svého pokoje si může pozvat i přátele, kteří však musí sedět na posteli. V rámci spolubydlení ve třípokojovém bytě získal soukromý a finančně přijatelný prostor. Kuchyň, toaletu, obývací pokoj s televizí a další společné prostory využívá stejně jako ostatní spolubydlící.