Dům z lehčeného betonu zvládne postavit každý za pouhých šest týdnů. Příkladem je ekologický domeček za necelých sto třicet tisíc korun

Sníte o domě, který moc nestojí, má skvělé zvukové a termoregulační vlastnosti a toužíte si ho postavit vlastníma rukama? Zkuste použít pórobeton Aircrete.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Steve Areen
                   

Dříve byla cihla ve výstavbě domu na prvním místě. Dnes už se doba posunula a lidé hledají i alternativní řešení. Pórobeton je jednou z nich, navíc je ekologický a snadno dostupný. Nejen v Polsku se těší velké oblibě, kde existují dílny, které se specializují na stavbu betonových domů. Jako skvělý moderní materiál lze uvést i beton Aircrete, který umožňuje stavět i klenuté domy. 

Co je Aircrete beton? 

Na první pohled by se mohlo zdát, že beton je velmi těžký a je pracné s ním manipulovat. Alespoň takovou představu má mnoho z nás. Avšak nutno podotknout, že v tomto případě jde o úplně jiný druh betonu. Aircrete je typ lehčeného betonu. Tento levný materiál obsahuje miliony molekul vzduchu, které v něm vytváří bubliny, a tím ho odlehčují. Neztrácí však nic ze svých kvalit, jako jsou skvělá tepelná izolace, pevnost a nosnost. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak se beton vyrábí

Jak se Aircrete beton vyrábí? Do cementové směsi se přidává pěnicí činidlo, které má za následek zvětšení objemu pomocí vytvořených bublin. Z 0,2 až 0,3 m3 směsi lze vyrobit 1 m3 betonu. Tady jde jasně vidět, jak se šetří nejen materiál, ale i životní prostředí. Skutečně tak jde o ekologickou techniku výstavby budovy. Není potřeba dovážet tolik hmoty, jako je tomu u jiných zdících postupů. 

Vlastnosti betonu 

Beton má i skvělé akustické hodnoty. Dá se tedy použít na výstavbu obvodových zdí i příček bez toho, aby byl povrch dále upravován. Nejsou nutné přídavné izolace z pěny ani žádné předstěny pohlcující zvuk. Aircrete má také výbornou termoregulační schopnost. Nepotřebujete žádnou klimatizaci. V létě si udrží příjemný chládek, v zimě zase teplo. Je voděodolný, odolává žáru, a dokonce se nemusíte bát ani napadení hmyzem, jako je tomu například u jiných přírodních materiálů. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Použití betonu

Tento lehčený beton je rovněž velmi tvárný. Nejen v polských firmách, ale i jinde se z něj vyrábí klenuté domy. Své o tom ví i Steve Areen, který si jeden takový v Thajsku zvládl postavit sám jen s pomocí přátel.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Steve Areen

Dá se totiž řezat pilou, stejně jako je tomu u Ytongu, vruty do něj navrtáte raz dva a připravit otvory pro rozvody je také velmi snadné. Celý dům tak byl hotový za méně než dva měsíce. Konkrétně za 6 týdnů a stál v přepočtu cca 125 000 Kč bez vybavení. 

Zdroj: Treehugger

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články