Dům z lehčeného betonu zvládne postavit každý za pouhých šest týdnů. Příkladem je ekologický domeček za necelých sto třicet tisíc korun

Sníte o domě, který moc nestojí, má skvělé zvukové a termoregulační vlastnosti a toužíte si ho postavit vlastníma rukama? Zkuste použít pórobeton Aircrete.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Steve Areen
                   

Dříve byla cihla ve výstavbě domu na prvním místě. Dnes už se doba posunula a lidé hledají i alternativní řešení. Pórobeton je jednou z nich, navíc je ekologický a snadno dostupný. Nejen v Polsku se těší velké oblibě, kde existují dílny, které se specializují na stavbu betonových domů. Jako skvělý moderní materiál lze uvést i beton Aircrete, který umožňuje stavět i klenuté domy. 

Co je Aircrete beton? 

Na první pohled by se mohlo zdát, že beton je velmi těžký a je pracné s ním manipulovat. Alespoň takovou představu má mnoho z nás. Avšak nutno podotknout, že v tomto případě jde o úplně jiný druh betonu. Aircrete je typ lehčeného betonu. Tento levný materiál obsahuje miliony molekul vzduchu, které v něm vytváří bubliny, a tím ho odlehčují. Neztrácí však nic ze svých kvalit, jako jsou skvělá tepelná izolace, pevnost a nosnost. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak se beton vyrábí

Jak se Aircrete beton vyrábí? Do cementové směsi se přidává pěnicí činidlo, které má za následek zvětšení objemu pomocí vytvořených bublin. Z 0,2 až 0,3 m3 směsi lze vyrobit 1 m3 betonu. Tady jde jasně vidět, jak se šetří nejen materiál, ale i životní prostředí. Skutečně tak jde o ekologickou techniku výstavby budovy. Není potřeba dovážet tolik hmoty, jako je tomu u jiných zdících postupů. 

Vlastnosti betonu 

Beton má i skvělé akustické hodnoty. Dá se tedy použít na výstavbu obvodových zdí i příček bez toho, aby byl povrch dále upravován. Nejsou nutné přídavné izolace z pěny ani žádné předstěny pohlcující zvuk. Aircrete má také výbornou termoregulační schopnost. Nepotřebujete žádnou klimatizaci. V létě si udrží příjemný chládek, v zimě zase teplo. Je voděodolný, odolává žáru, a dokonce se nemusíte bát ani napadení hmyzem, jako je tomu například u jiných přírodních materiálů. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Použití betonu

Tento lehčený beton je rovněž velmi tvárný. Nejen v polských firmách, ale i jinde se z něj vyrábí klenuté domy. Své o tom ví i Steve Areen, který si jeden takový v Thajsku zvládl postavit sám jen s pomocí přátel.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Steve Areen

Dá se totiž řezat pilou, stejně jako je tomu u Ytongu, vruty do něj navrtáte raz dva a připravit otvory pro rozvody je také velmi snadné. Celý dům tak byl hotový za méně než dva měsíce. Konkrétně za 6 týdnů a stál v přepočtu cca 125 000 Kč bez vybavení. 

Zdroj: Treehugger

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Superpotravina med: Potravina plná vitamínů pomůže nejen na nachlazení
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
České matky se obuly do Simony Krainové kvůli výchově dětí. Jsou podle nich nevzdělané
Události247.cz
Události247.cz
Konsolidační balíček dostává svou podobu, předčasný důchod bude zřejmě minulostí
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství