4 triky, jak dosáhnout obří úrody rajčat: Dejte vedle nich nádobu s vodou
adbz.cz » Hobby » 4 triky, jak dosáhnout velké a chutné úrody rajčat: Nádoba s vodou proti ptákům a hnojení kypřicím práškem

4 triky, jak dosáhnout velké a chutné úrody rajčat: Nádoba s vodou proti ptákům a hnojení kypřicím práškem

Rajčata jsou výborné plodiny, na kterých si můžete pochutnávat po celé léto. Vlastním přičiněním je ale možné ovlivnit velikost úrody, a to v několika málo krocích.

uroda cherry rajcata lano
Zdroj fotografie: iStock

Nic se nevyrovná domácím rajčatům. Tato plodina je nejen náramně chutná, osvěžující a nabitá vitamíny, ale i velmi prospěšná pro zdraví. Podporuje činnost ledvin a má močopudné účinky, zlepšuje imunitu, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a v neposlední řadě je její konzumace dobrou prevencí onkologických onemocnění. Abyste ovšem měli úrodu, kterou se můžete vychloubat, je nutné udělat několik málo kroků.

Správný sklon zasazení přinese větší úrodu

Rajčata si můžete snadno vypěstovat nejen ze semínek, ale i z rajčete samotného. Pro tento úkon je ale nutné vybrat opravdu zralý kousek a vůbec nevadí, pokud jsou už trochu přezrálá. Málokdo umí rajčata správně skladovat, například v lednici ztrácí na chuti i kvalitě. Rajče, které jste vybrali jako vhodného kandidáta, nesmí jevit žádné známky choroby či plísně. Nakrájejte ho na plátky a zasaďte do malého květináče. Pravidelnou zálivkou by rostlina měla během 1 až 2 týdnů vyrůst, tu poté přesaďte do větší nádoby.

Sazenice rajčat
Zdroj fotografie: Pixabay

Až je rostlina dostatečně velká a silná a počasí to dovolí, přesaďte ji do záhonu. Ovšem je také rozhodující, jakým způsobem ji zasadíte. V případě rajčat platí, že se kořenový systém kvalitně rozroste tehdy, když rostlinu zasadíte lehce šikmo, stačí i malý sklon. Listy by ale měly být vždy nad zemí, aby rostlina rajčete dobře rostla.

Prášek do pečiva je skvělé hnojivo

Kypřicí prášek zdaleka nepatří jen do pečiva. Jeho všestranné využití je až překvapující. Výborně pohlcuje pachy a jako čistič je nepřekonatelný. Kypřicí prášek si přitom velmi snadno můžete vyrobit i doma. Jedná se ale také o výborné hnojivo, které jim dělá více než dobře. Postačí posypat asi 4 lžíce na půdu, kde jsou rajčata zasazená. Má to ale jednu podmínku. Rajčata by měla mít minimálně polovinu své konečné výšky. Kypřící prášek podnítí lahodnou chuť plodů a potlačí kyselost.

Velkou hrozbu představují pro plodiny, které na zahradě pěstujete, ptáci. Ti si rádi na chutném ovoci a zelenině smlsnou. Proti ptákům je možné zakoupit sítě, případně dát na několik míst v zahradě nádobu s vodou, stejně tak i k rajčatům. Je velmi pravděpodobné, že ptáci ukojí svou žízeň zde a vaše výpěstky je pak nebudou zajímat.