Dům pro umělkyni: Uprostřed lesa si nechala postavit budovu, která se nedá přehlédnout
Známá čínská umělkyně si přála místo, kde by si odpočinula od městského ruchu. Architekti jí vytvořili klidné útočiště uprostřed lesů, vyčnívající však modrou barvou.
Klientka, slečna W, je velmi známou umělkyní, která toužila po víkendovém domě skrytém v lůně přírody. Tedy po místě a prostředí, kam může utéct od každodenního ruchu města. Chtěla dům v naprosté divočině a temnotě, bez jakéhokoli světelného smogu nebo dalších hluků. Ani nestála o dlážděnou cestu vedoucí až ke dveřím. Požadovala elektřinu a krb, ale žádnou wifi. Architekti z Wiki World a Advanced Architecture Lab tak vybrali místo na svahu na konci štěrkové cesty v hustém lese.
Místo téměř mimo realitu
Dřevěná chata v bleděmodré barvě je skryta v lese, včetně dvorku, místa na táborák, a to vše bez plotu. Má lineární půdorys s dvěma nezávislými ložnicemi, obývacím pokojem a koupelnou. Oboustranná střecha vytváří ještě krytý prostor mimo stavbu. To se hodí během sezóny dešťů a také poskytuje pocit bezpečí před okolní divočinou. Celá stavba stojí na 24 dřevěných pylonech, takže je zvýšena oproti okolnímu terénu a jasně oddělena.
Celá chata je z laminovaného dřeva, přičemž každý nepravidelný tvar je navržen a upraven digitální technologií. Výsledkem je produkt, jenž se dá kompletně sestavit jako lego. Povaha klientky jako umělkyně vedla architekty k pochopení této stavby jako čiré výstavy v přírodě. Modrý kontejner, který lze sestavit z dílů. Neexistuje totiž jednoznačná odpověď na způsob bydlení. Každý tak dle ArchDaily doufá, že jeho domov dokáže pokrýt jedinečný způsob života.
Konstrukce spolu s klientem
V očích umělce je tak dům možná další částí uměleckého vidění světa. O domech v přírodě nepíšeme na Adbz poprvé. Stejně tak navrhování domů pro umělce není nové, což potvrzuje stránka Earch. Na vchodové straně má tato chatka jen jedno kulaté světlo. Každý pokoj se pak skrze okno dívá přímo do lesa. Wiki World se zaměřuje na přírodní koncept konstrukcí. Hlavně se snaží zachovat každý kmen na místě.
Stejně tak je zachována i textura podkladu, přístupové cesty (či jejich absence) a všechny stavby jsou samostatné dřevěné konstrukce. Teprve na místě je sestaví tým i budoucí uživatel. Chatka pro umělkyni dosáhla požadavků klientky na život o samotě. Hlavně proces příjezdu sem je zvlášť náročný, a tím pádem i tajemný. „Ne každý chce, aby se vědělo, kde relaxujete,” přikyvuje Ondřej B. z Jemnic. Světle modrá barva navíc způsobuje určité ztracení v transu.
Místo pro spojení s přírodou
Na tomto místě totiž kromě vlastních myšlenek či hlasu slyšíte jen vítr, ptáky a nejspíš hmyz. Na noc můžete naštípat dřevo a udělat si vlastní oheň. Venku i uvnitř můžete chodit naboso. Dost možná toto místo nebudete chtít vůbec opustit. Koneckonců cesta zpátky znamená také krkolomnou výpravu zpět do hluku a shonu. Wiki World se zavázal vrátit lidem přírodní život skrze právě takovéto konstrukce. Chaty tohoto typu jsou tak výsledkem změny myšlení.
Soustředí se totiž na vztah mezi naším životním stylem a okolním prostředím. Odpověď musí být někde mimo to, co zažíváme v klasickém městském bydlení. Minimalistické bydlení nás totiž vrací k základům, tím pádem jsme citlivější. A když už budeme takto v lese, sundejme si boty. Pohybujme se aspoň jeden den naprosto přirozeně a zaposlouchejme se do mrtvých lístků, které mačká naše kůže.
Architekti: | Advanced Architecture Lab, Wiki World |
Realizace: | 2023 |
Rozloha: | 45 m² |
Lokalita: | Čína |