Dům pro mladou ženu má spoustu vychytávek. Třeba věž pro rozjímání
adbz.cz » Architektura » Dům pro mladou designérku působí skromně, ale má všechno, co si klientka přála. Včetně věže pro rozjímání

Dům pro mladou designérku působí skromně, ale má všechno, co si klientka přála. Včetně věže pro rozjímání

Dům s dřevěnou kostrou se nachází v Nagykovácsi, což není daleko od hlavního města Maďarska. Byl navržen konkrétně pro potřeby mladé grafické designérky.

dum pro designerku celni pohled
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Architecture Uncomfortable Workshop, fotograf Andras Zoltai

Mladá klientka studia Architecture Uncomfortable Workshop vyjádřila svoje požadavky naprosto jasně, navíc se na designu domu i jeho konstrukci aktivně podílela. Ta tak obsahuje proporce jejího designerského vnímání. Středně velká parcela domu leží u paty kopce Zsíros-hergy, ohraničena od severu úzkou zalesněnou roklí. Ještě před dvaceti lety se tu nacházelo hlavně hodně rekreačních objektů, od té doby však v okolí vyrostlo mnoho rodinných domů.

Tři roviny pro tři činnosti

Tento konkrétní domek už na první pohled vyčnívá. Dřevěná stavba shlíží na rokli a vymyká se z okolní krajiny. Jako kdyby odkazoval na nějakou neznámou, dosud neobjevenou místní architekturu. Tvar střechy, kterou podporují dvě delší stěny, připomíná dřevěné domy v Rakousku. Celá stavba je však ve svých proporcích výrazně menší. V základním návrhu hrálo výraznou roli rozdělení prostoru domu na celkem 3 části. Ty souvisejí s využitím přízemí a patra.

dum designerka okno detail
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Architecture Uncomfortable Workshop, fotograf Andras Zoltai

Dole tak najdete obývací pokoj, kuchyň a koupelnu, v prvním patře zase ložnici a studovnu. Horní „věž“ je místem na klid a rozjímání. Veškeré hlavní funkce domácnosti se koncentrují do přízemí – kuchyně, jídelna, koupelna, obývací pokoj a skladiště. V prvním patře naopak vzniklo propojené místo na práci a spánek. Tento prostor se dá v případě potřeby rozdělit ještě na menší úseky. Skrze trojúhelníkové okno pak hledí na stromy v rokli.

Tradice spolu s moderními prvky

Když stojíte právě na těchto místech, máte neodbytný pocit, že byl celý dům postaven právě s ohledem na výhled. Domek v sobě kombinuje různá tradiční řešení s těmi inovativními. Zmíněná „věž“ na třetím poschodí, přístupná ze žebříku, je místem pro rozjímání. Materiály použité na vnitřní i vnější obložení měly za úkol především uchování přírodního vzhledu tohoto domu.

Majitelka tak má například v plánu napouštět olejem vnější obložení z červené borovice až poté, co dřevo uschne a zešedne. Celkově je to velmi individuální řešení a neobvyklé využití těchto materiálů. Zdánlivě tradičně vypadající dům je tak řešen velmi moderními metodami.

Architekti:Architecture Uncomfortable Workshop
Plocha:100 m²
Realizace:2017
Lokalita:Nagykovácsi, Maďarsko