Hobití dům jako z filmu Pán prstenů je ideálním bydlením pro lidi ve věku 25–45 let. Budou se jich stavět stovky

Ekologie je v posledních letech velké téma. Není tedy divu, že se architekti zaměřili na malé domky zasypané zeminou, které jsou v harmonii s přírodou.

i Zdroj fotografie: S vědomím ScoopHome
i Zdroj fotografie: S vědomím ScoopHome
i Zdroj fotografie: S vědomím ScoopHome
i Zdroj fotografie: S vědomím ScoopHome
i Zdroj fotografie: S vědomím ScoopHome
i Zdroj fotografie: S vědomím ScoopHome
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Tento projekt se nazývá „Cocoon“ a jeho hlavní myšlenkou je nabídnutí alternativy ke klasickému městskému životu. Poskytne také obrovské množství prostoru pro kreativitu majitele. Původně byl určen na vytvoření malého uměleckého ateliéru, nakonec však metoda dovolila všechno. Matthieua Flourry tato polozasypaná architektura dlouho fascinovala především svými konstruktivními možnostmi, ekologičností a atmosférou.

Základní modul a hora zeminy

Vzděláním architekt-inženýr se stal vedoucím malého týmu, který pak zahájil byznysový projekt ScoopHome pro udržitelnou alternativní výstavbu. ScoopHome vlastně propojuje několik již existujících pojmů a směrů. Dílenskou výrobu, biomateriály a dopad na fyzické i duševní zdraví. Studio je ve fázi návrhu prototypu základního modulu s podlahovou plochou mezi 20–30 metry čtverečnými. To je právě ten „Cocoon“ s různou konfigurací.

iZdroj fotografie: S vědomím ScoopHome

Cocoon navíc vyžaduje jen Předběžné prohlášení o pracích, což je jednodušší úřední formalita než klasické stavební povolení. Polozasypaný charakter je výhodný, protože nekonvenční řešení je vidět jen zevnitř. To hraje ve prospěch uživatele i okolí. Exteriér je prostě hromada zeminy. Metoda dřevěné konstrukce pak umožňuje navrhovat velmi personalizované a modulární projekty, do kterých jsou navíc zapojeni místní výrobci dřeva.

Chtějí ho mladí toužící po soukromí

Inovace leží hlavně v dovednosti navrhnout, vyrobit a také postavit pasivní mikrodům coby „bioklimatický stroj“ či organismus bez dalších přídavků. Projekt je určen především pro jednotlivce ve věku 25–45 let, kteří touží po vlastním bydlení v klidu a soukromí. Vyvolává také zájem organizací typu PRL stran atraktivního rekreačního ubytování pro krátkodobé pobyty. ScoopHome tak tvoří neobvyklá stanoviště typu Airbnb.

iZdroj fotografie: S vědomím ScoopHome

Přesný cenový odhad je poskytován každému zvlášť podle konkrétní realizace. Základní modul Cocoon se prodává za 55 000 euro (1 349 000 Kč) jako kompletní sada připravená ihned k montáži. Zahrnuje stěny, arkýře, vodotěsné vrty, nábytek, odtoky, potrubí, zařízení a další. Pak je třeba očekávat cenu 10–20 tisíc euro za instalaci na konkrétním pozemku. Cena se také odvíjí od toho, co je klient schopen provést sám a na co potřebuje asistenci.

Co chce architekt tímto způsobem sdělit?

Stavebnictví je dle Florryho nejméně rozvinutým průmyslovým odvětvím. Je velmi řemeslné, špatně optimalizované a ve svých úkolech se naprosto opakuje. Jedním z důsledků je pravidelné a obrovské množství odpadu. Chtějí-li být dnes architekti ctnostní, zabývají se šetrným způsobem jen v konkrétních případech a chybí hloubkové rozebírání problematiky. Oceňuje ale postupné zlepšení díky moderní technice a politické podpoře.

Z ekologického hlediska má koncept ScoopHome velké výhody ve využití místních a biozdrojových materiálů i lidských sil pro samotnou montáž. Modul Cocoon je přitom jen úvodem. Ve středním horizontu je záměrem týmu stát se zelenou technologickou společností v ekologickém stavebnictví. Florry je ovšem přesvědčen, že kvůli celosvětovému dopadu bude potřeba takových projektů realizovat opravdu velké množství.

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie

Jak se díváte na budoucnost ekologického bydlení?

Zdroj: ScoopHome
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články