Rybí hnojivo je to nejlepší, co můžete rostlinám nabídnout. Zbytky posílí kořeny a zajistí tolik květů, že je nezvládnete spočítat
Nevyužitelný odpad z ryb nepatří na kompost, ovšem vyhodit by ho byla také škoda. Uplatní se totiž jako skvělé hnojivo pro pokojové rostliny.
Obsah
Všeobecně platí, že by se zbytky masa ani kostí neměly vyhazovat na kompost. Mohou totiž přilákat nejrůznější škůdce – především kuny. Ovšem házet je jenom tak do popelnice by byla také škoda. Skvěle se uplatní jako výživa pro celou zahradu, a to především ve chvíli, kdy máte k dispozici odpad z ryb. Obsahuje totiž množství fosforu, který rostlinám všeho druhu značně prospívá.
Využití zbytků z ryb na zahradě
Pro rostliny jde o vynikající zdroj přírodních mikro a makro prvků. Ty je skvěle vyživují, a navíc také podporují rozvoj půdních mikroorganismů a zlepšují kvalitu a strukturu zeminy. Hnojení rybími zbytky se hodí pro květiny, trávu, dřeviny i jakékoli jiné venkovní rostliny. Velmi dobře se však uplatní i při přesazování. Možností využití je celá řada.
Zbyly vám doma rybí hlavy nebo zbytky ploutví a vnitřnosti ryb? Použijte je při přesazování rostlin. Do jamky vložte zbytky (pokud máte kousky ryb, pak použijte na jednu středně velkou rostlinu asi jeden 2centimetrový), lehce je přihrňte zeminou a teprve poté zasaďte rostlinu. S jistotou budete moci z rybích zbytků čerpat všechny potřebné živiny, ale zároveň se nemusíte obávat zápachu a much nebo jiných škůdců.
Kosti z ryb lze spálit
Pokud máte k dispozici větší množství kostí, pak zapomeňte na jejich prosté zakopání do země. Místo toho z nich vytvořte hnojivo, které budou moci vaše rostliny využít okamžitě. Jednoduše je spalte a vzniklý popel použijte pro hnojení rostlin. Opět na jednu středně velkou rostlinu stačí asi jedna vrchovatá lžička. Popel lze navíc uskladnit i pro další použití, což jde u kostí jen obtížně.
Výživná emulze pro rajčata z ryb
Osvědčeným způsobem hnojení (dnes však bohužel již téměř zapomenutým) je i výroba rybí emulze. Ta je poměrně snadná. Budete potřebovat:
- 1 díl čerstvých zbytků ryb,
- tři díly pilin
- a dva díly biomelasy.
Všechny suroviny si odvažte a pak do nich přidejte trochu vody. Výslednou směs nalijte do velké nádoby a dobře uzavřete víkem. Každé dva týdny víko odklopte a rybí emulzi dobře zamíchejte (nenechte se odradit nepříjemným zápachem, ten k celému procesu bohužel patří). Pokračujte, dokud se ryba zcela nerozpadne. Následně emulzi přeceďte a použijte jako hnojivo. Vždy ji ovšem nařeďte vodou v poměru 1:4, jinak hrozí přehnojení rostlin.
Co obsahuje rybí hnojivo
Toto využití rybího odpadu se může stát skvělou náhradou tradičního kompostu nebo hnoje. Rybí maso a kosti totiž v sobě obsahují nejenom starou známou trojici živin důležitých pro rostliny ve složení draslík, fosfor a dusík, ale také:
- síru
- hořčík
- vápník
A to vše ve snadno vstřebatelné formě, takže nabízené živiny budou moci rostliny ihned využít se vším všudy. Dusík podporuje zdravý vývoj listů a je důležitý zejména pro mladé rostliny. Naopak fosfor se hodí spíše pro ty starší, protože podporuje tvorbu květů. Draslík je pak nezbytným prostředníkem při transportu vody v rostlině a vápník celkově posiluje pupeny a kořenový systém.
Jaké oblíbené hnojivo používáte na zahradě vy?