Výsev květin klepe na dveře. Zahrádkáři prozradili, s jakými druhy začít. Lednový čas je pro ně ideálním obdobím

Studené zimní měsíce na počátku roku jsou nejvhodnější dobou, kdy začít s výsevem letních květin. Pouze tak si zajistíte bohatou a časnou záplavu nádherných květů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I když si spousta zahradníků myslí, že přes zimu mají prázdniny, ve skutečnosti je leden ideální doba na výsev letniček. Některé druhy květin totiž mají dlouhou dobu klíčení a vývoje, takže při pozdějším sázení se dočkáte květů velmi pozdě nebo vůbec. Poradíme vám, které květiny začít sít už v zimě a jakým způsobem je pěstovat správně, aby po přesazení do venkovního záhonu dobře prospívaly.

Jak správně předpěstovat rostliny ve vytápěném bytě

Pokud disponujete vlastním skleníkem, řadíte se mezi šťastlivce, kteří mají o dobré prostředí pro své rostliny postaráno. Jestliže budete své květiny předpěstovávat doma, je zapotřebí dodržet několik zásad, abyste na záhonek vysazovali už krásné, silné a životaschopné sazenice. K tomu je třeba jim poskytnout správnou kombinaci dostatečného světla, zálivky a nepříliš vysokých teplot.

iZdroj fotografie: Pixabay
Krásná a silná sazenička je sytě zelená a s pevným stonkem

Vyšší teploty semena potřebují akorát na vyklíčení. Poté je dobré udržovat je v prostředí o teplotě mezi 8 až 10 °C. To znamená, že není vhodné umisťovat truhlíky či květináče s rostlinkami do kuchyně či obývacího pokoje, kde bývá obvykle nejtepleji. K udržení správných teplot pomáhá i časté větrání. Stejně tak buďte opatrní při zálivce. Pokud je příliš štědrá, mohou začít zahnívat kořeny a rostlinka odumře. Zalévejte je jen trochu a tak, aby se voda dostala do půdy, ale ne přímo na sazenici.

Které rostliny je vhodné vysadit v průběhu ledna?

Žádné druhy rostlin nejsou stejné. Zatímco některé potřebují předpěstovat, jiné je třeba rychlit ve skleníku. Dalším svědčí výsev přímo do půdy v záhonku. Je proto dobré si vytvořit harmonogram výsadby, abyste na nic nezapomněli.

Z květin je vhodné během ledna vysévat:

  • Petúnie – ty se předpěstovávají ze semen během ledna až února, kvetou pak koncem června až v průběhu září. Vysejte je do malých tácků se semenným substrátem, který lehce poprašte vermikulitem. Udržujte je při teplotě kolem 24 až 27 °C, vyklíčí za 14 dní.
  • Muškáty – tyto krásně kvetoucí rostliny je třeba předpěstovat ze semen už v průběhu ledna do semenného substrátu a po dobu klíčení, tedy 3 až 12 dní, je udržujte v teplotě kolem 24 °C.
  • Jiřinky – vysévejte 1 až 2 semínka do plata od vajíček nebo do malých květináčků naplněných kompostem a trochou vermikulitu. Udržujte je 5 až 20 dní při minimální teplotě okolo 18 až 21 °C.
  • Ostrožka stračka neboli Delphinium – vytváří nádherné šištice barevných květů v období od června do července. S jejich výsadbou je vhodné začít už v lednu do substrátu s vermikulitem. Nejprve je vložte do lednice nebo ven, kde je nechte asi 3 týdny, poté udržujte teplotu v rozmezí 15 až 21 °C. Klíčení trvá 7 až 21 dnů.
  • Begónie a jiné hlízovité a podestýlkové rostliny – kvetou od července do října až listopadu. Po výsevu do kompostu s vermikulitem udržujte teplotu v rozmezí 19 až 24 °C. Klíčení je u nich ale pomalé, trvá kolem 15 až 60 dnů.

Vysazujete letničky také v průběhu ledna, nebo to necháváte na později?

Zdroj: GardenersWorld

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Jitka Hemelíková

Zobrazit další články